تاریخچه سوارکاری

تاریخچه سوارکاری | باشگاه اسب سواری ماهان

سوارکاری ورزشی است که به عنوان یکی از کهن ترین ورزش ها شناخته شده است. سوارکاری یکی از پرهزینه ترین ورزش هاست اما با این وجود امروزه توجه ویژه ای به آن شده و طرفداران زیادی دارد. سوارکاری از جمله ورزش هایی است که در دین اسلام نیز به یادگیری آن سفارش شده است. پیامبر اکرم (ص) فرموده اند که به فرزندان خود سوارکاری – شنا و تیراندازی یاد بدهید. دراین مقاله مطالب مختصری دررابطه با تاریخچه سوارکاری در اختیار علاقمندان به این موضوع قرار داده خواهد شد.

سوارکاری تا اواخر قرن ۱۵ میلادی بیشتر برای شرکت در جنگ ها بود.درهمین زمان در ایران باستان سوارکاری به عنوان یک ورزش سرگرم کننده مورد توجه قرار گرفت. ایران نیز جز کشورهایی است که از هزاران سال پیش اسبهای زیادی را پرورش داده است و امروزه نیز بیش از پیش به اسب و سوارکاری اهمیت میدهد. امروزه به علت اختراع ماشین آلات حمل ونقل ،ازاسب بیشتر به عنوان سرگرمی و شرکت در مسابقات استفاده میشود ،به گونه ای که سوارکاری به عنوان هیجان انگیز ترین ورزش ها شناخته شده وانسان ارتباط بخصوصی با اسب برقرار کرده است .


تاریخچه آموزش سوارکاری کودکان | باشگاه اسب سواری ماهان
باشگاه سوار کاری ماهان
آموزش سوارکاری به مبتدیان | باشگاه اسب سواری ماهان

آموزش سوارکاری به مبتدی ها

سوارکاری نیازمند یادگیری اصول و قوائدی است که بدون فراگیری آنها اسب سواری بسیار دشوارخواهد بود. قبل از اینکه سوار بر اسب شویم باید با اسب ارتباط برقرار کنیم.درواقع اولین مرحله و مهمترین مرحله سوارکاری این است که بدانیم چگونه با اسب ارتباط برقرار کنیم و از تمام حرکات و عکس العمل های این حیوان متوجه منظور او شویم. از دیگر موارد قبل از سوارکاری آماده سازی اسب است .تیمار کردن و زین و برگ کردن اسب از جمله مواردی است که در مرحله آماده سازی اسب باید انجام گیرد.

آموزش سوارکاری آقایان در شیراز | باشگاه اسب سواری ماهان

تیمار کردن اسب
به برس زدن و شانه کردن بدن و یال اسب و تمیز کردن بدن،پاها و سم او از آلودگی ها و گل و لای تیمارکردن گفته میشود.
زین کردن اسب

به قرار دادن زین در محل مناسب بر پشت اسب زین گذاری گفته میشود.لازم به ذکر است که زیر زین باید یک تشک یا پارچه ای قرار داده شود تا زین به بدن اسب آسیبی وارد نکند.
سوارکاری ورزشی است که نیاز به آموزش و تمرین دارد.بهترین کار برای یادگیری اسب سواری این است که از یک مرکز سوارکاری کمک بگیرید تا بتوانید سوارکاری را بطور دقیق و با تمام جزئیات مورد نیاز فرا بگیرید. درواقع بدون یک مربی خوب ،سوارکار خوبی نخواهید شد.

تیمار کردن اسب در شیراز | باشگاه اسب سواری ماهان