advertise

معرفی بهترین اسب سیلمی جهت کشش

باشگاه سوار کاری ماهان

اسب جزء آن دسته از حیواناتی می باشد که به لحاظ رفتاری و جسمانی بسیار حساس می باشد لذا برای پرورش اسب وجود دانش و تخصص مدیریت تولید مثل و پرورش بسیار ضروری می باشد که در مجموعه سوارکاری و وپرورش اسب ماهان شیراز این مهم با دقتو تخصص مختص خود صورت می پذیرد .
اسب در پایان سال سوم از بدو تولد خود به بلوغ می رسد . در بعضی نژادهای خونسرد بلوغ زودتر از پایان سه سالگی بروز می نماید. مادیان ها معمولاً در سن سه سلگی پیش سیلمی ها رها می شوند. نریان معمولاً از سنین سه الی ۲۰ تا ۲۵ سالگی به عنوان سیلمی در جفتگیری و کشش مورد استفاده قرار می گیرند. در مراکز پرورشی این مدت به مراتب کمتر است. میانگین سن اسب ۲۰-۲۵ سال است. مراقبت های غیر اصولی و کار زیاد از عواملی هستند که عمر کوتاه اسب را به مراتب کوتاه تر می کنند.


فقط اسبانی دیده شده اند که بیش از ۳۰ و حتی تا ۵۰ سال عمر داشته اند. در مادیان ها میل به جفتگیری را "فحلی" می گویند. طول بارداری اسب ۱۱ ماه است و اگر مادیان بتواند در ماههای اولی به کار عادی و معمولی خود ادامه دهد پس از مدتی از نظر وزن او سنگین تر می شود و قدرت کاری و تحرک کم می شود . بنابراین باید در ماههای آخر بارداری کار سبکی را به اسب داد. اما اغلب دیده شده است که حتی مادیان های باردار در حین کشیدن گاری و ارابه، کره به دنیا آورده اند.
مدت زایمان مادیان حدود ۱۵-۱۰ دقیقه به درازا می کشد. اغلب کره تک قلو به دنیا می آورد. در صورت دوقلو بودن یکی از کره ها معمولاً تلف می شود و یا هر دو کره از بین می رود. لذا مادیان های دوقلو زا چنداد مورد دلخواه اسب داران نیستند. بدن کره تازه به دنیا آمده از طرف مادر لیسیده می شود. دو سه ساعت بعد از زایمان کره از شیر گرفته شده و از مادر جدا می شود. برای این کار باید دقت زیادی اعمال نمود تا این کار به دقت و آرامی انجام گیرد. سپس کره بر اساس کاری که انجام می دهد نعل بندی می شود، بر پشتش زین گذاشته شده و رکاب و مهمیز زده می شود. سم کره ها باید از سنین یک و یا دو ماهگی تحت مراقبت قرار گیرد.

خرید اسب در شیراز

مجموعه ماهان در سه بخش باشگاه سوارکاری ، پرورش اسب و فروش و توزیع لوازم سوارکاری و متعلقات سوارکاری در شیراز فعالیت میکند.باشگاه اسب سواری ماهان بعنوان بهترین باشگاه سوارکاری شیراز سعی دارد برترین خدمات آموزش سوارکاری را برای شما عزیزان ارائه کند. شما می توانید برای خرید اسب در شیراز و اطلاع از قیمت ها با کارشناسان ما در باشگاه سوارکاری ماهان تماس حاصل فرمائید.

به طور کلی اسب باید در سن سه سالگی حرکت سریعی داشته باشد و به عبارتی چهار نعل برود و این کار باید بدون سوارکار باشد. در سال های اول نباید کار زیادی از اسب کشید در غیر این صورت کار بر روی تولید و نیروی اسب اثری منفی خواهد گذاشت. فقط اسب هایی که برای سواری و یا کورس مورد استفاده قرار می گیرند به خاطر اینکه زودتر از معمول به رشد خوبی رسیده اند لذا باید در دومین سال خود به فعالیت های دقیق و منظم عادت کنند.
بعضی از مادیان های خونگرم مخصوصاً آنهایی که قد بلند و دارای دنده های پهن و فشرده ای هستند هنوز به سن سه سالگی نرسیده اند که باید کشش شوند. در نتیجه بارداری رشد این حیوانات متوقف می شود اما در مقابل نیاز به غذا بالا می رود و حیوانات قد کوتاه مانده و دارای دنده های گرد می شوند.بنا براین سن اسب ها در جفتگیری به صورت ذیل میباشد: سیلمی خونگرم ۴-۳ سالگی | مادیان خونگرم ۴-۳ سالکی | سیلمی خونسرد ۳-۲ سالگی

در مراکز پرورش و اصلاح نژاد نیز این کار در اواخر فصل بهار آغاز می شود. برای حدود ۸۰-۴۰ مادیان یک سیلمی داده می شود. بنابر این اسبی که از آن در کشش زیادی استفاده می شود باید از تغذیه زیاد برخوردار باشد. تعداد مشخص شده برای یک سیلمی و تعداد کشش انجام داده سیلمی یکسان نیست. علیرغم اینکه برای دو سیلمی در یک فصل جفتگیری ۲۰۰ مادیان در نظر گرفته می شود برای باردار کردن مادیان ها در یک نسبت بالا، با تعداد کشش هر دو سیلمی متفاوت خواهد بود زیرا یعضی از مادیان ها با اینکه به راحتی باردار می شوند برخی در چندین کشش تلقیح می شوند که تغییرات آب و هوا، شرایط پرورش و وضعیت پرورش منطقه مؤثر می باشد.