نکاتی برای آموزش سوارکاری به مبتدی‌ها در باشگاه سوارکاری ماهان شیراز

آموزش سوارکاری به مبتدی‌ | باشگاه سوارکاری ماهان شیراز

اسب سواری ورزشی است که سابقه طولانی دارد. این ورزش امروزه به یک رقابت سالم تبدیل شده و بسیاری افراد برای گذراندن اوقات فراغت خود از آن استفاده می‌کنند، این ورزش البته به نسبت پر هزینه به نظر می‌رسد شما میتوانید با تماس با ما هزینه آموزش اسب سواری و یا سوارکاری در شیراز را از ما بپرسید.

نکات مهم در اسب سواری

سوارکاری به سوار شدن و هدایت کردن اسب مربوط است و نیاز به تمرین دارد. سوارکاری به شکل سنتی از دیرباز وجود داشته و اسب به عنوان یکی از رام‌ترین حیوانات در دسترس انسان برای حمل و نقل مورد استفاده قرار می‌گرفته است، هرچند یا پیشرفت تکنولوژی و توسعه وسائط نقلیه کارکرد قدیمی خود را از دست داده و استفاده از آن شکل نمادین سمبلیک و یا ورزشی دارد. اسب سواری نیز اصولی دارد، اصولی که گذشتگان به دلیل سروکار داشتن با انواع حیوانات و دام ها کاملا با آن خو گرفته‌اند اما شاید انسان مدرن امروزی نیاز به آموزش داشته باشد تا بتواند با یک اسب برخورد مناسب داشته باشد. سوارکاری امروزه یکی از رشته های محبوب ورزشی نیز هست که در المپیک نیز سالهاست که جایگاه خود را حفظ کرده اسب سواری ورزشی سرگرم کننده اما دشوار است. این ورزش نیاز به شجاعت دارد. برای انجام اسب سواری لازم است نکته‌هایی را بدانیم:


آموزش سوارکاری در شیراز‌ | باشگاه سوارکاری ماهان شیراز
سوارکاری در شیراز‌ | باشگاه سوارکاری ماهان شیراز
اسب سواری در شیراز‌ | باشگاه سوارکاری ماهان شیراز

۱-یک مرکز اسب سواری خوب پیدا کنید. اگر مبتدی هستید و سعی می‌کنید به تنهایی اسب سواری را یاد بگیرید زیاد به جایی نمی‌رسید. در مراکز اسب سواری شما یک مربی خوب سوارکاری خواهید داشت که به شما اسب مناسبتان را نشان می‌دهد. وقتی مرکز اسب سواری را پیدا کردید، با یک یا دو جلسه مربی و اسب را محک بزنید. مربی اسب سواری باید با تجربه باشد و دارای مجوز های لازم تدریس و گواهینامه آموزش سوارکاری باشد. او باید صبور باشد، اما نباید منتظر باشید شما باید احساس راحتی کنید. اسب باید آرام و برای یک مبتدی راحت باشد. اسبی را که مربی سوارکاری در اختیار شما میگذارد به مدت نیم ساعت با آن تمرین کنید.


۲-اسب خود را آماده کنید. قبل از شروع باید افسار اسب را به کمک مربی ببندید.
پس از انتخاب یک مرکز خوب اسب سواری در شیراز اولین کاری که باید بکنید این است که اسب را در محل ببندید. یادتان باشد همیشه از گره آسان استفاده کنید. این را بدانید که اگر قرار باشد اسب برای فرار تقلا کند، همیشه دنبال کردن و گیر انداختن اسب بهتر و راحت تر از این است که گره اسب باز نشود و او آسیب ببیند. 
-زین و تجهیزات:آرام زین را روی پشت اسب بگذارید. بندهای آن را از هر دو طرف ببندید. اگر از زین های وسترن استفاده می کنید نیازی به بستن بند نیست. تنگ را ببندید؛ به این صورت که آن را از یک طرف به گیره های زین وصل کنید و بعد سراغ سمت دیگر بروید و آن طرف را ببندید. تنگ باید به اندازه ای سفت بسته شود که بتوانید به راحتی دو انگشت تان را زیر تنگ فرو کنید (بین تنگ و بدن اسب). بعد از بستن تنگ دقت کنید که زین از محل خودش جابجا نشده باشد. 
-بستن زین: بعد از زین، نوبت به بستن افسار می رسد. برای این کار اول دست جلو را روی سر اسب بگذارید، طوری که وقتی طناب اسب را رها کردید نتواند فرار کند. بعد طناب اسب را باز کنید. سمت چپ او بایستید. قسمت بالایی کله گی را در دست راست تان بگیرید. در حالی که کله گی را بین گوش های اسب می گیرید با دست راست تان آن را دور صورت اسب بیندازید.
-افسار زدن به اسب انداختن دهنه در دهان اسب بعد شست دست چپتان را وارد گوشه دهان اسب کنید تا دهانش را باز کند. با دست راست تان آن را نگه دارید و با دست چپ دهنه را داخل دهان اسب کنید.


۳-بر روی اسب سوار شوید. معمولا باید این کار را از سمت چپ انجام داد، اما برای اسب بهتر است که از هر دو طرف سوار شوید.
مطمئن شوید سکوی کمکی که از آن استفاده می کنید محکم و ایمن ساخته شده باشد. میله های فنس و صندلی های قدیمی یا سطل های نازک پلاستیکی اگر به عنوان سکوی کمکی استفاده شود، می توانند خطرناک باشند. اگر سکوی کمکی ندارید و اسب شما قد بلند و پاهای شما کوتاه است، در صورت نیاز می توانید رکاب را در سوراخ های پایینتر تنظیم کرده تا بتوانید انگشتان پا را به آن برسانید و بالا بروید. فراموش نکنید بعد از سوارشدن، رکاب ها را مجدد برای سوارکاری تنظیم کنید. سوار شدن از سمت چپ اسب یک سنت است. پای چپ خود را بلند کنید و کف پای خود را طوری بر رکاب بگذارید تا بتوانید براحتی بر آن تکیه کنید.از قبل افسار و یال اسب را در دست چپ خود نگه دارید و با دست راست خود برآمدگی زین را بگیرید.پای راست خود را نیز برای حفظ تعادل و پریدن روی اسب آماده کنید. ولی شما می توانید از سمت راست نیز سوار شوید.


۴-تعادل خود را پیدا کنید. برای دور اول، احتمالا مربی خودش اسب را هدایت می‌کند تا شما به حس اسب سواری عادت کنید. اگر احساس می‌کنید که تعادل خود را از دست می‌دهید به یال اسب بچسبید تا زمانی که تعادل را باز یابید. شما باید ریتم حرکت اسب را احساس کنید ، اما نباید زیاد افسار را بکشید، زیرا به دهان اسب وصل است. آرنج‌های شما باید با ریتم حرکت به آرامی ، تکان بخورد. هنگامی که اسب سواری می‌کنید جلو را نگاه کنید و کمر خود را صاف نگه دارید. تقریبا یک سوم کفش‌های شما باید در رکاب باشند و پاها باید به سمت پایین باشند. نگذارید که پاهایتان زیاد به سمت جلو برود، انگار که بر روی صندلی نشسته‌اید، این روش نشستن نادرست است. شانه‌ها، کشاله ران و پاشنه‌های پایتان باید کشیده باشند شما باید در مرکز اسب سواری استانداردو دارای مجوزثبت نام و تمرین کنید تا خدای نکرده دچار حادثه نشوید.


۵- برای کنترل اسب کمک بگیرید. کمک می‌تواند طبیعی باشد مثلا از دست‌ها و پاهایتان کمک بگیرید یا مصنوعی باشد مثلا از رکاب‌ها و شلاق کمک بگیرید. برای پیش بردن اسب ساق پاهای خود را ببندید. اگر اسب راه نیفتاد پیش‌تر ساق پاها فشار دهید. ممکن است به شما بگویند که برای اسب‌های تنبل از شلاق و رکاب کمک بگیرید ، اما اگر اسب خود ترتبیت شده باشد، نیازی به این کار نیست. برای متوقف کردن اسب سعی کنید در پایین‌ترین قسمت زین بنشینید و کمی افسار را بکشید. سعی کنید اسب خود را بدون استفاده از افسار نگه دارید. اسب شما باید به موقعیت بدنی شما واکنش نشان دهد. برای دور زدن با اسب، افسار را به راست یا چپ بکشید و با پایی که همان طرف است کمی به اسب فشار بیاورید. شما باید این کار را انجام دهید وگرنه اسب تنها سرش را می‌چرخاند، اما مستقیم می‌رود البته یاد بگیرید که با اسب یورتمه بروید. زمانی که به راه رفتن اسب عادت کردید ، کمی پاهای خود را محکم‌تر فشار دهید و شروع به یورتمه رفتن کنید. می‌توانید این کار را نشسته یا ایستاده انجام دهید. اگر نشسته هستید، در پایین‌ترین قسمت زین بمانید و پاهای خود را دو طرف بدنه اسب نگه دارید. مطمئن شوید که آرنج‌های‌تان آزاد است و زیاد افسار اسب را نمی‌کشید. برای یورتمه رفتن به صورت ایستاده باید حالت نشسته ایستاده را با هم تعویض کنید. پاشنه‌های خود را پایین ببرید و کاملا در رکاب قرار دهید، اما زیاد کشش ایجاد نکنید. اسب‌ها وقتی یورتمه می‌روند پاهای خود را به صورت مورت تکان می‌دهند. وقتی می‌خواهید به سمت چپ بروید زمانی برخیزید که اسب شانه راستش بالاست و وقتی می‌خواهید به سمت راست بروید زمانی برخیزید که اسب شانه چپش بالاست. سعی کنید با یک نگاه کوتاه موقعیت شانه‌های اسب را بفهمید، زیرا حواس شما پرت می‌شود و تعادل از دست می‌دهید.


۶-چهار نعل رفتن را یاد بگیرید. برای چهار نعل رفتن آرام پاهای خود را به سمت عقب ببرید و فشار دهید. هنگامی که اسب در حال یورتمه رفتن است از این کار استفاده کنید. این کار را برای این که اسب کمی تندتر برود انجام ندهید، زیرا شروع به چهار نعل رفتن می‌کند. هنگامی که اسب چهار نعل می‌رود شما در موقعیت همیشگی خود بر روی اسب بنشینید. قسمت بالا تنه را بی‌حرکت نگه دارید و رکاب‌ها را خوب نگه دارید و افسار را زیاد نکشید. می‌توانید چهار نعل را در حالی که نیمه ایستاده هستید نیز انجام دهید. کمی شانه‌ها و لگن خود را به سمت جلو خم کنید. از اسب سواری خود لذت ببرید. اسب سواری ورزش بی‌نظیری است شما می توانید شرایط آموزش سوارکاری را از ما بپرسید و در کلاس های سوارکاری مجموعه سوارکاری و پرورش اسب ماهان شیراز ثبت نام و از آن استفاده کنید

توصیه‌های اسب سواری برای مبتدی ها:

- مطمئن شوید که به اندازه کافی راحت هستید.
- کلاه شما باید منطبق قوانین باشد. کلاه دوچرخه‌سواری برای اسب سواری مناسب نیست. اگر از روی اسب افتادید یا بیش از پنج سال از کلاه خود استفاده کرده اید، آن را عوض کند.
- اگر از روی اسب افتادید از اسب سواری نترسید دوباره امتحان کنید.
- هنگامی که اسب را لمس می‌کنید و سوار می شوید آرام باشید و استرس به خود راه ندهید. اسب احساس شما را می‌فهمد و واکنش نشان می‌دهد.
- پاشنه پای خود را پایین نگه دارید و به سمتی که می‌خواهید بروید نگاه کنید.
- از مربی خود بپرسید که اسب با چه علامتی، واکنش نشان می‌دهد.
- هنگامی که به اسب خود نزدیک می شوید با او حرف بزنید تا بفهمد که شما به او نزدیک شده‌اید.
- زیاد افسار متصل به فک اسب را نکشید ، مگر این که اسب در حال فرار کردن باشد. حتی در این زمان هم حرکت شما به اسب بستگی دارد. کشیدن ناگهانی افسار باعث ترس اسب می‌شود و او ممکن است بیشتر بدود. اسب‌ها عادت دارند که به آرامی هدایت شوند.
- لباس‌های مخصوص اسب سواری بپوشید.
- هیچ وقت در کنار یک اسب زانو نزنید و ننشینید.
- قبل از حرکت از یک اسب سوار حرفه‌ای بخواهید تا موقعیت زین شما را بررسی کند.
- هرگز از پشت به اسب نزدیک نشوید ، چون ممکن است بترسد.
سوارکاری نیاز به تمرین زیر نظر مربی خوب دارد و باشگاه سوارکاری ماهان شیراز این امکان را به شما میدهد در بهترین باشگاه سوارکاری شیراز ثبت نام و اسب سواری را از مبتدی تا پیشرفته آموزش ببینید .

آموزش اسب سواری به مبتدی در شیراز | باشگاه سوارکاری ماهان شیراز