advertise

مراقبت از مادیان باردار

نحوه مراقبت از اسب باردار

مادیان را در زمانی بارور کنید که در اواخر بهار یا اوایل تابستان کره اسب تولید شود. زمان ایده آل برای به دنیا آمدن کره اسب بین ماه های خرداد و تیر است، زمانی که علف های مغذی فراوانی برای چرایدن مادیان وجود دارد که برای شیر او مفید خواهد بود. در صورت استفاده از اسب نر، مادیان خود را برای بیماری های تولید مثلی آزمایش کنید. هنگام استفاده از اسب نر برای پوشاندن مادیان، صاحب اسب نر می خواهد بداند که مادیان تمیز است و هیچ گونه بیماری قابل انتقال تولید مثلی اسب ندارد. مادیان و اسب نر را جفت دهید یا با لقاح مصنوعی مادیان را آغشته کنید. مطمئن شوید که مادیان شما برای تولید مثل در اوج گرمای خود است. هر چرخه فحلی حدود ۲۱ روز طول می کشد و مادیان در هر ۲۱ روز به طور متوسط ۶ روز در فحلی یا "گرما" قرار می گیرد. این با افراد متفاوت است. برای حداکثر شانس لقاح، در حالت ایده‌آل، مادیان توسط یک اسب نر در روز ۲ یا ۳ پس از شروع گرما پوشانده می‌شود و در روزهای متناوب تا پایان گرما ادامه می‌یابد. دانستن اینکه چه زمانی یک مادیان در حال ورود به فصل است می تواند مشکل باشدهنگامی که او در گرما است، هورمون هایش او را بیشتر به جلب توجه مرد علاقه مند می کند و بنابراین ممکن است نسبت به مرد عشوه گر شود. علاوه بر این، اسب ماده که وارد گرما می شود ممکن است علائمی مانند افزایش علاقه به اسب های دیگر، تغییر در خلق و خوی که اغلب به عنوان بدخلقی شناخته می شود و افزایش تکرر ادرار را نشان دهد. بفهمید که آیا مادیان حامله است یا خیر. تشخیص بصری حاملگی، به خصوص در مادیان های با قاب پهن تر، می تواند دشوار باشد. شکم متورم ممکن است تا یک سوم آخر بارداری مشهود نباشد، و حتی در آن زمان، افزایش وزن از غذای اضافی ممکن است با کره اسب اشتباه گرفته شود. رشد غدد پستانی در گونه های دیگر برای نشان دادن حاملگی استفاده می شود، اما باز هم ممکن است این اتفاق در اسب تا یک ماه قبل از کره اسب رخ ندهد، و حتی در آن زمان «بگ کردن» می تواند نتیجه یک حاملگی کاذب باشد.


مراقبت از مادیان باردار | مجموعه سوارکاری ماهان در شیراز
مراقبت از مادیان باردار | مجموعه سوارکاری ماهان در شیراز
مراقبت از مادیان باردار | مجموعه سوارکاری ماهان در شیراز

تشخیص بارداری

برای تشخیص بارداری، دامپزشک می تواند یک معاینه سونوگرافی ترانس رکتال انجام دهد. یک پروب مخصوص به راست روده وارد می شود و اسکن به سمت رحم هدایت می شود. این را می توان از حدود ۱۲ تا ۱۷ روز پس از جفت گیری انجام داد تا تغییرات مرتبط با بارداری را بررسی کنید. اگر این گزینه در دسترس نباشد، می توان آزمایش خون را از روز ۴۵ تا ۱۲۰ انجام داد، که به دنبال وجود هورمون، گنادوتروپین جفتی اسب، که نشانگر بارداری است، می باشد. لازم به ذکر است که هیچ آزمایشی بدون خطا نیست و ممکن است به نتایج مثبت کاذب برسد، اما آزمایش منفی تایید قطعی بر حامله نبودن مادیان است. بارداری کمتر از یک سال طول می کشد و به طور متوسط ۳۴۰ روز با ۲۰ روز آزادی در هر جهت طبیعی است. مادیان باید در دو سوم اول بارداری با جیره معمولی خود تغذیه شود. این به این دلیل است که اضافه وزن در زمان تولد یکی از عوامل اصلی ایجاد عوارض در هنگام کره‌خواری است. مادیان را می توان در دو سوم اول بارداری سوار کرد و در واقع حفظ تناسب اندام و سلامت او بخش مهمی از ایجاد استقامت او برای کره خواری است که یک رویداد بسیار فیزیکی است. با دامپزشک خود در مورد تغذیه مناسب مادیان خود صحبت کنید، مانند اینکه آیا باید رژیم غذایی آنها را با بلوک های نمک یا ویتامین ها تکمیل کنید. در اواخر بارداری مراقب مادیان باشید. حمل کره در حال رشد فشار زیادی به بدن مادیان وارد می کند، بنابراین در یک سوم آخر بارداری مادیان باید با ظرافت بیشتری با او رفتار کنید. با او سواواری نکنید و به او غذای بیشتری بدهید، که برای پرورش کره به آن نیاز دارد.


تربیت اسب در شیراز

اولین گام یادگیری سوارکاری ، یادگیری ارتباط برقرار کردن با اسب است. سوارکار باید بتواند خلق‌و‌‌خوی اسبی را که قرار است سوار شود درک کند و با او به خوبی ارتباط برقرار کندو از روی حرکات و برخی اعمال اسب متوجه منظور او شود .باشگاه سوارکاری ماهان در شیراز تمامی خدمات تربیت اسب را برای همشهریان عزیز در شیراز ارائه می کند.