advertise

بیماری کولیک ( قوانج ) در اسب ها

اصطلاح "کولیک" به سادگی به معنای درد شکم است. دلایل زیادی برای کولیک وجود دارد و علائم آن از خفیف تا خشن متغیر است. قولنج نشان دهنده یک مشکل دردناک در شکم اسب شما است. از آنجایی که قولنج اغلب غیرقابل پیش‌بینی و اغلب غیرقابل پیشگیری است، یک نگرانی رایج برای صاحبان اسب است. اسب ها به طور طبیعی مستعد ابتلا به قولنج هستند. خوشبختانه، بیش از ۸۰ درصد انواع قولنج به خوبی به درمان در مزرعه پاسخ می دهند.
قولنج می تواند به دلیل چیزی ساده مانند "اسپاسم" روده ناشی از تغییر در رژیم غذایی یا روال معمول باشد، به عنوان مثال، ناراحتی گوارشی یا به شدت پیچ خوردگی بخشی از روده و در نتیجه خفه شدن جریان خون آن. علل شایع تر عبارتند از: نهفتگی (جایی که روده با مواد غذایی نیمه هضم شده مسدود می شود)، جابجایی بخشی از روده از موقعیت طبیعی خود، پیچ خوردگی یا خفه شدن از طریق فتق یا سوراخ، خفه شدن توسط تومورهای چربی که در اطراف آنها پیچیده شده است .
شما میتوانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با متخصصان مجموعه سوارکاری ماهان تماس بگیرید و کلیه سوالات خود را مطرح نمائید.مجموعه سوارکاری ماهان با برخورداری از نیروهای متخصص و مجرب به ارائه کلیه خدمات در زمینه اسب اعم از فروش لوازم سوارکاری، خرید و فروش اسب در شیراز و ... میپردازد.

علائم کولیک ( قولنج )

اسب مبتلا به قولنج بسته به علت کولیک، مدت زمان وجود آن و استوکیسم بیمار علائم متفاوتی را نشان می دهد. علائم خفیف قولنج عبارتند از کدر شدن، پیچ خوردن لب بالا، اتخاذ موضع «زور زدن برای ادرار کردن» و دراز کشیدن آرام. درد شدید قولنج می تواند باعث شود اسب به شکلی کنترل نشده و خطرناک بغلتد و خود را به اطراف پرتاب کند.


-اغلب به طرف آنها نگاه می کند.
-گاز گرفتن یا لگد زدن به پهلو یا شکم آنها.
-دراز کشیدن و/یا غلت زدن. -دفع کم کود یا عدم دفع کود.
-توپ های مدفوع کوچکتر از حد معمول.
-دفع کود خشک یا پوشیده از مخاط (لزخ)
-رفتار بد غذایی، ممکن است تمام غلات یا یونجه خود را نخورند.
-تغییر در رفتار نوشیدن
-ضربان قلب بیش از ۴۵ تا ۵۰ ضربه در دقیقه.
-لثه چسبناک
-زمان طولانی دوباره پر کردن مویرگی
-غشاهای مخاطی بی رنگ.

علائم کولیک اسب | باشگاه سوارکاری ماهان

در صورت ابتلا اسب به کولیک چه باید کرد ؟

فوراً با دامپزشک خود تماس بگیرید و علائم را توضیح دهید. درد شدید مداوم معمولاً نشان دهنده یک مشکل جدی و یک وضعیت اورژانسی است. در صورت امکان، اسب را در حال راه رفتن نگه دارید، اما در صورت درد غیرقابل کنترل، سعی نکنید اسب را از سکوی خود خارج کنید. به یاد داشته باشید که رمز موفقیت در کولیک تشخیص زودهنگام و درمان است. علاوه بر معاینات بالینی ساده رفتار، نگرش، درجه حرارت، نبض و تعداد تنفس و رنگ غشای مخاطی اسب، بررسی های دامپزشکی مانند معاینه رکتوم، گرفتن نمونه خون و مایع صفاقی (شکم)، اسکن سونوگرافی و عبور لوله معده می تواند همه این موارد باشد.
نشانه هایی از نوع و شدت مشکل ارائه دهد. تعیین دقیق مشکل همیشه آسان نیست و در برخی موارد، جراحی برای اجازه دادن به معاینه حفره شکمی (لاپاراتومی اکتشافی) برای مشخص کردن ناهنجاری و همچنین امکان اصلاح یا درمان مورد نیاز است. در بسیاری از موارد دامپزشک به سرعت تشخیص می دهد که آیا اسب شما "جراحی" است یا خیر، و اقدام مناسب را توصیه می کند، که ممکن است به یک کلینیک دامپزشکی با تجربه خاص ارجاع شود. در همه موارد، هرچه زودتر بتوان در مورد نیاز به درمان دارویی یا جراحی و شروع درمان تصمیم گیری کرد، شانس زنده ماندن اسب بیشتر می شود.


رفع کولیک اسب | باشگاه سوارکاری ماهان

برای پیشگیری از کولیک چه اقداماتی می توان انجام داد ؟

کرم زدایی منظم برای جلوگیری از آسیب به روده و خون رسانی آن کمک زیادی می کند. رعایت یک روال و اجتناب از تغییرات ناگهانی در مدیریت و نوع خوراک نیز کمک می کند. اسب‌ها و به‌ویژه روده‌های آن‌ها مخلوق عادت هستند. تغییرات باید به تدریج و با دقت انجام شود. اسب‌هایی که مجروح شده‌اند یا از ورزش وقفه دارند، نباید روی کاه گذاشته شوند. بسیاری از ملحفه های خود را می خورند و روده بزرگ آنها تحت تاثیر این قرار می گیرد. با قرار دادن آنها روی تراشه، کاغذ یا سایر مواد غیرخوراکی می توان از این امر جلوگیری کرد.
آنها باید دسترسی نامحدود به آب آشامیدنی و در صورت امکان کمی ورزش داشته باشند. با این وجود، برخی از موارد قولنج نه قابل پیشگیری هستند و نه قابل پیش بینی. شما باید مراقب هر گونه تغییر در سلامت اسب خود باشید . در باشگاه سوارکاری ماهان شیراز هنگام تربیت اسب با مراقبت های ویژه این امکان را برای اسب های شما فراهم می نماید که با مدیریت صحیح تغذیه و همچنین رسیدگی های منظم و متناوب ... حتی الامکان از بروز این بیماری پیشگیری نماید و نقشی مؤثر در راستای سلامتی اسب مالکین محترم ایفا نماید .