advertise

نظافت اسب بعد از سوارکاری

نظافت اسب

نظافت اسب مراقبت بهداشتی است که به اسب داده می شود ، یا فرآیندی است که در آن ظاهر فیزیکی اسب برای نمایش اسب یا انواع دیگر رقابت ها بهبود می یابد.
نظافت بعد از سوارکاری بخش مهمی از مراقبت از اسب است . نظافت روزانه اسب به نگهدارنده اجازه می دهد تا سلامت و تندرستی عمومی اسب را بررسی کند.در ادامه همراه ما باشید تا به نکاتی درباره نظافت اسب بپردازیم.

نظافت اسب بعد از سوارکاری | باشگاه سوارکاری ماهان

۱- وسایل نظافت اسب خود را پیدا کنید. اسب شما باید مجموعه ای از برس های مخصوص به خود را داشته باشد که باید شامل شانه کاری، برس سفت، برس نرم، سم پاشی، حوله و عرق خراش باشد.
۲- هر گونه آب و نمک روی بدن اسب خود را با یک عرق خراش پاک کنید. با اعمال فشار متوسط، سوهان را با یک حرکت سریع رو به پایین روی بدن اسب خود حرکت دهید تا آن را تمیز کنید. با سوهان خیلی محکم فشار ندهید وگرنه ممکن است به اسب خود آسیب برسانید.


۳- از شانه کاری در حرکات دایره ای روی بدن اسب خود به جز صورت و زیر زانوهایش استفاده کنید. کاری اسب خود را برای ده یا پانزده دقیقه شانه بزنید. شانه کاری گرد و غبار، کثیفی و عرق را بیرون می آورد که داخل موهای اسب مات شده است.
۴- از یک برس سفت (که به آن برس سخت نیز می گویند) در همان ناحیه استفاده کنید. برای پاک کردن کثیفی از بدنش از ضربات کوتاه استفاده کنید. از بینی تا دم یا با جهت موها برس بزنید. از قوی بودن نترسید به ویژه بر روی نواحی که عرق کرده اند یا چسب را لمس کرده اند تمرکز کنید. اگر اسب شما مشکلی ندارد، از برس سفت روی صورت او استفاده کنید، به خصوص اطراف گوش‌هایش که از لگام عرق می‌کند.


۵- از یک برس نرم روی تمام بدن او از جمله اطراف پاها و صورتش استفاده کنید. در صورت تعریق صورت او از حوله مرطوب استفاده کنید.
۶- سم های او را انتخاب کنید: ابتدا سم جلوی سمت چپ اسب، سپس سم پشت چپ، سپس سم پشت راست، سپس سم جلوی راست او. مطمئن شوید که هیچ سنگی در پای او وجود ندارد و قورباغه پای اسب را که مثلث نرمتر وسط پای اوست خراش ندهید. این منطقه حساس است .


۷- در صورت لزوم، اسب را با شلنگ پایین بیاورید. اگر اسب شما داغ است، عرق کرده است یا هنوز آثار عرق روی بدنش وجود دارد، می توانید قسمت هایی از بدن او را که هنوز عرق کرده است، شلنگ بردارید. مهم است که تمام عرق بدن او را قبل از بازگشت به غرفه خود خارج کنید. تصور کنید بعد از اینکه چهار مایل دویدید و دوش نگرفتید، در تخت خود بخوابید!
۸- بعد از اینکه نواحی عرق شده اسب خود را شلنگ زدید، از عرق خراش در آن نواحی استفاده کنید تا اسب خود را از شر آب اضافی خلاص کنید تا سریعتر خشک شود. به جای اینکه عرق پاهای او را بخرد، آنها را با حوله خشک کنید.


۹- اگر اسب شما فقط چند جا عرق می کند، یک برس سفت را در یک سطل آب فرو کنید تا او را "برس خیس" کنید. با برس مرطوب، قسمت های عرق کرده اسب را مسواک بزنید. این مثل یک حمام مینیاتوری است. هنگامی که نظافت اسب خود را تمام کردید، نباید هیچ اثر عرق روی بدن او وجود داشته باشد. او باید یا خوب برس خورده به نظر برسد یا خوب حمام شده! ۱۰- همچنین می توانید از شامپوی ایمن برای اسب استفاده کنید تا پوست اسب خود را مرطوب کرده و هر گونه عرق و آلودگی را پاک کنید. اسب خود را برای رفتن به اصطبل آماده کنید. هر چیزی را که او نیاز دارد در غرفه‌اش بپوشد، مانند چکمه‌های زنگوله، ملحفه، پتو یا یقه‌ای که می‌خواهد بپوشد. در صورت لزوم، از هر دارویی، مانند داروی برفک برای سم اسب خود استفاده کنید.


تربیت اسب در شیراز

اولین گام یادگیری سوارکاری ، یادگیری ارتباط برقرار کردن با اسب است. سوارکار باید بتواند خلق‌و‌‌خوی اسبی را که قرار است سوار شود درک کند و با او به خوبی ارتباط برقرار کندو از روی حرکات و برخی اعمال اسب متوجه منظور او شود .مجموعه سوارکاری ماهان در شیراز در اینجا حضور دارد که در تربیت اسب به شما عزیزان به بهترین نحو راهنمایی و آموزش دهد.

تربیت اسب در شیراز | باشگاه سوارکاری ماهان