advertise

اثرات استرس بر روی اسبها چگونه است

بررسی عوامل تاثیرگذار بر استرس اسب

اگر اسبی به دلیل هر یک از این دلایل دچار استرس مزمن شود، می تواند اثرات طولانی مدتی بر سلامت و رفتار آنها داشته باشد. اسب هایی که از استرس رنج می برند ممکن است بیشتر در معرض بیماری یا زخم معده باشند که می تواند منجر به استرس بیشتر شود. در اینجا برخی از علائم رایج نشان می دهد که اسب استرس دارد.درادامه مقاله با مجموعه سوارکاری ماهان همراه باشید تا به عنوان یک سوارکار، شناختن اسب و عوامل استرس زا همراه با روش هایی که می توانید برای کاهش استرس استفاده کنید، مهم است .
باشگاه سوارکاری ماهان یکی از بهترین باشگاه اسب سواری در شیراز کلیه خدمات نگهداری و پانسیون اسب در شیراز را انجام می دهد.برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مجموعه ما در ارتباط باشید.


وقتی اسبی تحت استرس است، ممکن است در مدت کوتاهی کود بیشتری نسبت به معمول تولید کند و همچنین ممکن است اسهال را تجربه کند. اسهال اسب همچنین می تواند ناشی از رژیم غذایی نامناسب باشد که یکی از دلایل رایج استرس در اسب ها است. اسبی که استرس دارد ممکن است به دفعات ادرار کند تا استرس خود را از بین ببرد و اگر در مکانی باشد که نمی تواند خود را تسکین دهد، مانند تریلر، استرس بیشتری پیدا کند.

کاهش وزن اسب

اسبی که استرس دارد ممکن است اشتهای خود را کاهش دهد و شروع به کاهش وزن کند. اگر اسبی رژیم غذایی متعادلی با خوراک و علوفه با کیفیت دریافت نکند، این یک اثر رایج است. اگر اسبی در حال حاضر ناراحتی گوارشی ناشی از رژیم غذایی نامناسب داشته باشد، ممکن است کاهش اشتها و عدم علاقه به غذا را نشان دهد. حتی اگر یک اسب از یک رژیم غذایی منظم و سالم تغذیه شود، ممکن است به دلیل استرس های دیگر کاهش اشتها نشان دهد. استرس گرمایی یا سایر مشکلات سلامتی نیز می تواند باعث کاهش وزن در اسب شود، بنابراین مهم است که هر علت احتمالی را بررسی کنید.

اسبی که استرس مزمن دارد سطوح بالایی از کورتیزول دارد که می تواند عملکرد طبیعی بدن آن را مختل کند. کورتیزول بیش از حد می تواند سیستم ایمنی اسب را تضعیف کند و اسبی را که استرس دارد احتمال ابتلا به بیماری عفونی یا بیماری جدی را افزایش دهد.


زخم معده در اسب های تحت استرس بسیار شایع است، به طوری که حدود ۶۰ درصد از اسب های نمایشی و ۹۰ درصد از اسب های مسابقه از زخم اسب رنج می برند. اسب‌های با کارایی بالا تنها اسب‌هایی نیستند که مستعد ابتلا به زخم هستند، با این حال، زیرا زخم اسب‌ها می‌تواند ناشی از رژیم غذایی نامناسب، فصل شلوغ سفر، حبس در غرفه یا هر محیط استرس‌زای دیگری باشد. زخم معده زمانی ایجاد می شود که پوشش معده اسب به دلیل قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اسید معده فرسایش یابد.
در یک اسب سالم، مصرف منظم خوراک و علوفه، این اسید را خنثی می کند تا از پوشش معده محافظت کند. وقتی اسبی به طور منظم غذا نمی خورد، در خطر ابتلا به زخم معده است.
افزایش هورمون استرس نیز می تواند باعث ایجاد زخم در اسب شود. هنگامی که هورمون استرس کورتیزول آزاد می شود، تولید هورمون استرس دیگری به نام پروستاگلاندین را کاهش می دهد.این باعث کاهش سطح pH در معده اسب می شود که پوشش محافظ را ضعیف می کند و اسب را مستعد ابتلا به زخم می کند. از آنجایی که اسب‌ها در هنگام ابتلا به زخم معده علائم ظاهری بسیار کمی از خود نشان می‌دهند، تشخیص آنها دشوار است.
اسب مبتلا به زخم ممکن است علائم ظریفی مانند کاهش اشتها یا پوشش خشن و کسل کننده را نشان دهد. در موارد جدی‌تر، اسب‌هایی که زخم دارند ممکن است دندان قروچه کنند یا قولنج را تجربه کنند. برای آزمایش زخم معده، دامپزشک یک آندوسکوپ را در معده اسب قرار می دهد تا سطح آن را ببیند. زخم معده با حذف استرس از محیط اسب و اطمینان از دریافت تغذیه مناسب درمان می شود. همچنین می توان از داروها برای افزایش سطح pH در معده اسب و جلوگیری از پیشرفت زخم استفاده کرد.


اگر اسبی استرس هایی را تجربه کند، مانند زمان زیاد در غرفه یا برنامه غذایی ضعیف، ممکن است شروع به نشان دادن کلیشه ها کند. کلیشه های رایج عبارتند از: گهواره کردن، جویدن، لگد زدن به دیوار، راه رفتن در غرفه، بافندگی و راه رفتن با حصار. در حالی که این رفتار کلیشه ای همیشه با استرس مرتبط نیست، ممکن است نشان دهنده این باشد که اسب به خوبی با تغییر در محیط یا روال خود سازگار نیست.

دلیل خمیازه کشیدن اسب ها کاملاً مشخص نیست، اما خمیازه کشیدن با رفتارهای کلیشه ای مرتبط است و ممکن است نشانه ای از استرس اسب باشد. خمیازه کشیدن می تواند باعث ترشح اندورفین شود که به اسب ها کمک می کند تا با یک موقعیت استرس زا کنار بیایند. اگر اسب شما مکرراً خمیازه می کشد، از خود بپرسید که آیا ممکن است دلیلی وجود داشته باشد که اسب شما استرس داشته باشد؟

وقتی اسبی تحت استرس است، ممکن است نگرش ضعیفی پیدا کند و در برابر تمرین یا ورزش مقاوم شود. اسبی که معمولاً مشتاق کار است ممکن است بی انگیزه شود یا افسرده به نظر برسد. اسب‌هایی که تحت استرس هستند، ممکن است با کوبیدن، پر کردن، گاز گرفتن، پرورش دادن یا پنجه زدن نیز عمل کنند، حتی اگر عموماً یکنواخت و خوش رفتار باشند.


همانطور که در بالا ذکر شد، دندان قروچه می تواند نشانه این باشد که اسب زخم معده دارد. اگر اسب‌ها درد یا ناراحتی فیزیکی دیگری را تجربه کنند، ممکن است دندان‌های خود را به هم بفشارند. استرس فیزیولوژیکی همچنین می تواند باعث شود اسب ها در حالی که در غرفه خود هستند یا سوار می شوند دندان قروچه کنند. اگر اسبی مشکل دندانی نداشته باشد، دندان قروچه احتمالاً نتیجه یک محیط استرس زا است.

عوامل تاثیرگذار بر استرس اسب  | باشگاه اسب سواری ماهان

در طول یک موقعیت استرس زا، اسب ممکن است بسیاری از علائم فیزیکی مشابهی را نشان دهد که یک فرد در هنگام استرس نشان می دهد. ضربان قلب و تنفس اسب افزایش می یابد و ممکن است شروع به عرق کردن کنند. اسب ها همچنین ممکن است وقتی در یک محیط استرس زا قرار می گیرند، مانند هنگام حمل و نقل یا زمانی که توسط دامپزشک ملاقات می کنند، بلرزند. این علائم استرس معمولاً هر زمان که محرک استرس ناپدید شود ناپدید می شوند. با این حال، اگر اسبی این علائم استرس را در یک موقعیت معمولی نشان دهد، ممکن است نشان دهنده استرس مزمن باشد.