advertise

درمان جدید برای اسب های مبتلا به سندروم متابولیک

محققان دانشگاه کنتاکی در جستجوی راهی موثر برای کاهش التهاب در اسب‌هایی بودند که از سندروم متابولیک اسبی‌(EMS ) رنج می برند، این سندروم توسط اضافه وزن و مقاومت انسولین شناخته می شود. EMS عمومأ با یک یا دو دارو درمان می‌شود.متفورمین و لووتیروکسین . اگرچه سوالاتی در مورد اثر و استفاده‌ی طولانی مدت آن ها وجود دارد.در انسان‌ها، نشان داده شده که مصرف مکمل اسید چرب امگا۳ (DHA)، حساسیت به انسولین را بهبود می‌بخشد، از دست دادن چربی را افزایش و التهاب را کاهش می‌دهد. هدف از این مطالعه این است که مشخص کند آیا مصرف مکمل DHA تاثیر مفید مشابه را بر روی اسب‌ها، بخصوص اسب‌های مبتلا به سندروم متابولیک، دارد.
باشگاه سوارکاری ماهان در شیراز
با به کارگیری مربی ها و نیروهای متخصص و آموزش دیده و برخورداری از سالها تجربه به تربیت اسب در شیراز و فروش لوازم سوارکاری میپردازد.شما میتوانید جهت مشاهده و دریافت خدمات این مجموعه بر روی لینک زیر کلیک نمائید.


نحوه درمان اسب های مبتلا به سندروم متابولیک

در طبیعت، علف‌های چراگاه اسید چرب امگا-۳، شناخته شده به عنوان ALA، را تهیه می‌کنند. این ماده یکی از دو اسید چرب ضروری است، به معنی اینکه نمی‌تواند تولید شود و بنابراین باید در رژیم‌ غذایی باشد. در بافت‌های اسب، ALA به DHA تبدیل می‌شود، که تاثیر خواص ضدالتهابی را دارد. اگرچه نرخ تبدیل به قدر کافی کارآمد نیست تا برای اسب‌هایی که از قبل دچار سطح بالایی از التهاب شده‌اند، مقدار قابل توجهی را عرضه کند، بنابراین محققان مستقیما مصرف مکمل DHA را انتخاب می‌کنند.
روغن‌های ماهی، مقدار زیادی DHA دارند، ولی اسب‌ها ممکن است مزه‌ی تعداد زیادی از این روغن‌ها را دوست نداشته باشند. به همین دلیل، محققان تصمیم گرفتند تا یک میکروجلبک غنی شده با DHA را برای مطالعه‌شان استفاده کنند. به ده اسب مبتلا به EMS از جنسیت‌های مختلف و نژادهای مختلف هر روز ۱۶ گرم DHA به مدت ۴۶ روز داده شد. نتایج، یک کاهش قابل توجه در مارکرهای التهابی را نشان داد، و به طور جالب توجهی، اسب‌های تغذیه شده با میکروجلبک غنی شده با DHA نسبت به سایر اسب‌های تحت کنترل در آزمایش، واکنش کمتری به انسولین هنگام تجویز قند خوراکی نشان دادند.

بهداشت و درمان اسب | باشگاه سوارکاری ماهان

درمان گری اسب | باشگاه سوارکاری ماهان

پیامدها برای اسب شما

انسولین به شدت التهاب‌آور است، و می‌تواند بیماری‌های کوشینگ ، EMS و استرس را افزایش دهد. این موضوع می‌تواند یک چرخه‌ی مضر از پرخوری و چاقی را به وجود آورد. کاهش انسولین و در نتیجه التهاب می‌تواند برای یک اسب با شرایط سندروم متابولیک یک معجزه را رقم بزند. اسیدهای چرب امگا-۳ می‌تواند در این مورد کمک کند. افزودن بذر کتان آسیاب شده، دانه‌های چیا ، و دانه‌های کنف به رژیم غذایی دو اسید چرب که ضروری در نظر گرفته می‌شوند: ALA، امگا-۳، اسید لینولئیک LA، و امگا-۶، را فراهم می‌کنند. برای بیشتر اسب‌ها، این تغذیه احتیاجات آن‌ها را رفع می‌کند. اما در شرایطی که اسب سطح بالایی از التهاب را دارد، افزودن DHA بهتر است زیرا در تعدیل انسولین و مارکرهای التهابی بسیار موثرتر است.
نکته‌ی مهم: برای کمک به اسب خود در بهبود از عوارض متابولیکی مرتبط با انسولین، مکمل میکروجلبک حاوی مقدار بالای DHA را در نظر بگیرید.


جمع بندی

درمان اسب و رسیدگی به آن ها نیازمند نیرو های متخصص و مجرب می باشد که باشگاه سوارکاری ماهان در شیراز با فراهم کردن بستری تمامی امکانات لازم برای رسیدگی و درمان اسب های مبتلا به سندروم متابولیک را جمع آوری کرده است.شما میتوانید برای دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت ها با متخصصان ما در این مجموعه تماس بگیرید.