advertise

نکاتی درباره زایمان اسب

نکاتی درباره زایمان اسب| باشگاه سوارکاری ماهان

پروسه زایمان اسب

مادیان ها در حدود ۱۸ ماهگی به بلوغ می رسند و تحت یک چرخه فحلی یا گرما قرار می گیرند. مادیان ها در طول فصل تولید مثل به طور مکرر وارد گرما می شوند، که معمولاً تا زمانی که طول روز طولانی است ادامه می یابد و با نزدیک شدن به زمستان به پایان می رسد. قرار دادن مادیان ها در معرض دوره های فزاینده نور مصنوعی می تواند فصل تولید مثل را زودتر آغاز کند.
در طول فصل تولید مثل، مادیان ها به طور منظم هر ۳ هفته یکبار تخمک گذاری می کنند، اما فقط ۲ تا ۸ روز در گرما هستند و پذیرای یک اسب نر هستند. گرما معمولاً در اوایل فصل (بهار) طولانی تر است.
بارداری ۳۳۰ تا ۳۴۲ روز طول می کشد و نژادهای سبک تر معمولاً حاملگی طولانی تری دارند (۳۴۰ تا ۳۴۲ روز) نسبت به نژادهای سنگین تر (۳۳۰ تا ۳۴۰ روز. مادیان های آبستن معمولاً یک کره دارند. دوقلوها نادر هستند کره ها بلافاصله پس از تولد می توانند ببینند و بایستند تا شیر بخورند.


نکات مراقبتی تولد کره اسب

به محض اینکه کره متولد شد، باید هر گونه مخاط یا مواد دیگر را از اطراف سوراخ های بینی آن جدا کنید تا به بینی کمک کند تا بتواند تنفس کند و روی کنده ناف را با ید بپوشانید تا از ورود باکتری ها به بدن و ایجاد عفونت خونی جدی جلوگیری کنید. اسب مادر باید در ۱ تا ۲ ساعت اول شروع به شیر دادن کند.
این بسیار مهم است زیرا شیر مادیان اولیه به نام آغوز حاوی آنتی بادی هایی است که به کره جوان در برابر بیماری ایمنی می دهد. اگر مادیان کره را رد کند، می توان از جایگزین شیر به عنوان جایگزین استفاده کرد.
کره ها نیز باید در ۲ ساعت اول خود اجابت مزاج داشته باشند. اگر این کار را نکردند، باید به کره اسب تنقیه کنید. اگر کره شروع به شیر خوردن نکرد، یا در چند ساعت اول پس از تولد شدن، مشکل دیگری مشاهده کردید، فوراً با دامپزشک خود تماس بگیرید.

فرایند زایمان اسب| باشگاه سوارکاری ماهان

نگهداری از کره اسب| باشگاه سوارکاری ماهان

نگهداری از کره اسب

حتی الامکان نباید مزاحم مادیان و کره اسب شد. بسیاری از مادیان‌ها از کره‌های خود بسیار محافظت می‌کنند و احتمالاً شخصی مجبور است مادیان را نگه دارد، در حالی که شخص دیگری به نیازهای کره‌ها مانند برداشتن مخاط، پوشاندن کنده ناف و غیره رسیدگی می‌کند. شما باید حداقل ۱۵ دقیقه هر روز را با کره اسب جدید بگذرانید، سم ها، گوش ها، بینی و سایر قسمت های بدن آن را لمس کنید.
همچنین به پاهایش ضربه بزنید و به طور کلی آن را به سرتاسر مالش دهید. دست زدن به کره اسب در مراحل اولیه، رسیدگی به آن را در بزرگسالی بسیار آسان تر می کند. واکسیناسیون معمولاً از ۳ ماهگی شروع می شود و یک ماه بعد واکسیناسیون تقویت کننده مناسب انجام می شود.
واکسیناسیون برای آنفولانزای اسب معمولاً از ۸ تا ۱۰ ماهگی کره اسب شروع می شود. دامپزشک شما می تواند در مورد بهترین برنامه واکسیناسیون برای کره اسب به شما توصیه کند.


پانسیون و نگهداری اسب در شیراز

اگر به عنوان حیوان اهلی تصمیم به خرید اسب کرده اید با ما در این مقاله همراه باشید. باشگاه سوار کاری ماهان، بهترین باشگاه سوارکاری در شیراز است که کلیه خدمات خرید و فروش اسب، مشاوره خرید و فروش اسب، پرورش و تربیت اسب در شیراز همچنین خدمات پانسیون و نگهداری اسب را برای شما فراهم کرده است.
از دیگر خدمات پر طرفدار این مجموعه می توان به آموزش سوارکاری بزرگسالان در شیراز و آموزش سوارکاری به کودکان در شیراز اشاره کرد. سایر خدمات این مجموعه را می توانید در لینک زیر مشاهده فرمایید.