advertise

اسب شما وقتی صدای شما را می شنود به چه فکر می کند؟

آیا وقتی اسبتان را صدا می زنید مشتاقانه شیهه می کشد یا در حالیکه سکوت کرده از تنبیه هفته‌ی پیش‌ کینه دارد؟ یک مطالعه‌ی جدید از فرانسه نشان می‌دهد که صدای شما جرقه‌ی یک آرایه‌ی پیچیده از احساسات را در اسبتان ایجاد می‌کند و آن احساسات به تجربیات قبلی او مرتبط هستند. تیم تحقیقاتی که مطالعه را انجام دادند تحقیقات کاملی در رابطه با اینکه اسب‌ها چطور اصوات، صداهای انسان و احساسات را بهم مرتبط می‌کنند انجام دادند. آن‌ها دریافتند که نه تنها اسب‌ها رابطه‌ی مربوطه را به صوت صدای انسان تعمیم می دهند، بلکه مغز اسب مانند انسان‌ها، سگ‌ها و دیگر حیوانات این صداها را بر اساس رابطه‌ی مثبت و منفی دسته‌بندی می کند.مجموعه سوارکاری ماهان با برخورداری از نیرو های متخصص فدراسیون به تربیت اسب در شیراز میپردازد. این مجموعه همچنین از دیگر خدمات اعم از آموزش سوارکاری بزرگسالان و کودکان و همچنین فروش لوازم سوارکاری در شیراز میپردازد.شما میتوانید برای مشاهده سایر خدمات این مجموعه بر لینک زیر کلیک نمائید.


قسمت راست و چپ مغز اسب
مطالعات ثابت می‌کنند که اسب‌ها صداها را به طور جداگانه تحلیل می‌کنند. صداهای منفی، تنش‌زا و ترسناک در نیمکره‌ی راست مغز تحلیل می‌شوند، درحالیکه صداهای مثبت مانند حرکت گاری غذا، در نیمکره‌ی چپ. به علاوه، حواس اسب، مخصوصا گوش‌ها و چشم‌هایش، به طور موازی یا مخالف به نیمکره‌ها متصل است. برای مثال، وقتی یک اسب با چشم چپش نگاه می‌کند، نیمکره‌ی راست مغزش فعال می شود و وقتی از چشم راستش استفاده می کند، برعکس آن اتفاق می‌افتد.
اسبی که احساس خطر کند، از گوش و چشم چپ خود برای ارزیابی درجه‌ی تهدید استفاده می کند. دانستن این اطلاعات به محققان اجازه می‌دهد تا مشخص کنند چطور اطلاعات به طور احساسی توسط اسب درک می‌شوند. یک موقعیت دلپذیر و اجتماعی، از حواس سمت راست رصد می‌شود (و نیمکره‌ی چپ مغز فعال می شود)، درحالیکه شرایط ترسناک، مانند حرکت کیسه پلاستیکی در باد، غالبا از سمت چپ (با فعالیت نیمکره‌ی راست مغز) دیده می‌شود.

نحوه ی انجام تحقیقات

بر مبنای مطالعات قبلی روی صدا، محققان فرض کردند اسب، حتی زمانی که فاقد اطلاعات دیگر نظیر آشنایی با مالک یا حالات صورت است، صدا را به یک تجربه مرتبط می کند. مطالعه شامل ۲۱ راس اسب بود. در طول یک دوره ی هفت روزه، هر اسب در معرض دو سناریوی مختلف قرار داده شد. در یکی، به آن ها سبدی از غذای خوشمزه داده شد و در دیگری همان غذا مخلوط با سرکه، که آن را غیر قابل خوردن و اذیت کننده کرده بود، داده شد. صدا، یک فایل ضبط شده ی پیوسته از یک شخص در حال خواندن متن بود، که از بلندگوی کوچکی که به گردن شخص دستیار وصل شده بود پخش می شد. هرچند صداهای بلندگو برای تجربیات مثبت و منفی متفاوت بودند. برای دستیابی به یک ارزیابی متعادل، ده راس از اسب ها از مرکز سوارکاری آمده بودند. این اسب ها در اصطبل نگهداری می شدند و به طور مرتب برای دروس سوارکاری استفاده می شدند. ۱۱ راس دیگر از اسب ها در محیط چراگاه نگهداری می شدند. آن ها به طور نامنظم سواری می دادند و تعامل روزانه با افراد داشتند. گروه دوم دسترسی مداوم به علف و یونجه داشتند، در حالیکه اسب های مرکز سوارکاری بیشتر برنامه ی غذایی زمان بندی شده ای داشتند و کمتر به علوفه دسترسی داشتند.
پس از یک دوره ی هفت روزه ، تیم تحفیفاتی هر اسب را مورد آزمایش قرار داد. این بار یک دستیار ناشناس به اسب نزدیک شد و صدا در بلندگو بدون وجود غذا پخش شد. دو دوربین برای ضبط از اسب و آنالیزهای بعدی استفاده شد. علاوه بر آن، روی سر ۱۷ راس از ۲۱ اسب، کلاهی الکترونیکی و قابل حمل (EEG ) به صورت راحت پوشانده شد، تا امواج مغز اسب اندازه گیری شود. موج نگار مغز (EEG) به تیم تحقیقاتی نشان داد که کدام طرف مغز در طول هر آزمایش بیشتر فعال بود.

باشگاه سوار کاری ماهان

نتایج

نتایج تعجب آور نبود. با ترکیب سه روش آنالیز، محققان توانستند نتیجه گیری کنند که یک رابطه ی قطعی بین صدا و پاسخ اسب وجود دارد. تیم تحقیقاتی از ویدیو دریافتند که همزمانی لذت غذا و صدا با افزایش قابل توجهی در جلو دادن گوش ها، طرز ایستادن هوشیار و رفتار نزدیک شونده دیده می شود. به خصوص، سه اسب هنگامی که صدا پخش می شد سر خود را با یک شیهه می کشیدند. متقابلا، صدای مربوط به غذای سرکه دار با یک پاسخ خواباندن گوش و اجتناب دیده شد، و هفت راس از اسب ها برای دور شدن از صدا سرشان را می کشیدند. ویدیو همچنین تایید کرد که برای تجربیات خوب، چشم راست (مرتبط به احساسات مثبت) بیشتر استفاده می شد، در حالیکه هنگام تجربه ی ناخوشایند، چشم چپ (مرتبط با احساس ترس و اضطراب) به طور قابل توجهی بیشتر درگیر بود. در نهایت، نتایج EEG، که امواج گاما را اندازه گیری کرده بود فرضیات را تایید کرد.


تجربه ی مثبت، افزایش بیشتر امواج گاما را در نیمکره ی راست مغز نشان داد. فعالیت امواج گاما نشانگر خاطرات و یادآوری و محققان گمان می کنند، انتظار از اتفاق مثبت آینده هستند. اگرچه تفاوت کوچک بود، اما محققان دریافتند که اسب های چراگاه، احتمالا بخاطر وابستگی کمترشان به غذای مرتبط با صدا، ناراحتی کمتری برای مخلوط غذا با سرکه نشان دادند. این مطالعه تایید می کند که پیوند بین انسان ها و اسب ها با عواطف طبیعی (احساسات غریزی) برقرار است و کیفیت تعاملات بین آن دو از طریق گوش دریافت می شود و یادآوری می شود. محققان امیدوار هستند این مطالعه ادامه پیدا کند تا اطلاعات بیشتری به زمینه ی رفاه اسب، که در حال پیشرفت است، اضافه کند.