advertise

نحوه سواری با اسب حساس

نکات سوارکاری با اسب حساس

برخی از اسب ها در هر شرایطی زیر هر سوارکاری سرباز می زنند. اسب‌های دیگر حساس‌تر هستند و ممکن است از تغییرات کوچک یا اشیاء ناآشنا ناراحت شوند. این اسب‌ها که به آن‌ها «رشته بلند» یا «پشت سرد» نیز گفته می‌شود، نیاز به رسیدگی دقیق‌تر و دقیق‌تری دارند. برای ایجاد یک رابطه کاری ایمن، اعتماد ایجاد کنید، اعتماد به نفس را ایجاد کنید، و مراقب رفتار اسب باشید.یک سوارکار با تجربه شوید. یک سوار بی تجربه و یک اسب حساس به احتمال زیاد با هم کنار نمی آیند. اسب‌های حساس به نشانه‌های ظریف پاسخ می‌دهند و در صورت دریافت دستورات گیج‌کننده یا برخورد خشن ممکن است دچار آشفتگی شوند. در صورت لزوم، برای بهبود توانایی سوارکاری خود، با یک حیوان آرام درس بگیرید.اسب را از روی زمین بشناسید. اسب را از زمین هدایت کنید تا اعتماد ایجاد کنید و ویژگی های شخصیتی او را شناسایی کنید. به رفتارهای عصبی مانند لرزیدن، تکان دادن، عقب کشیدن سریع سر و تغییر جهت سریع توجه کنید. سعی کنید محرک هایی را که باعث این رفتارها می شوند شناسایی کنید تا بتوانید در آینده از آنها اجتناب کنید. چشم‌ها یا گوش‌های اسب اغلب به منبع اضطراب اشاره می‌کنند، معمولاً یک شیء، شخص یا حیوان نزدیک یا حرکات ناگهانی خودتانباز شدن سوراخ های بینی می تواند نشانه اعصاب باشد. به دنبال محرک های نزدیک، به ویژه منابع بوهای قوی باشید. توجه داشته باشید که در حین ورزش سخت، گشاد شدن سوراخ های بینی طبیعی است. چرخش چشم ها یا سفیدی های قابل مشاهده اغلب نشانه خشم یا ترس شدید است. فوراً از محدوده لگد زدن یا گاز گرفتن خارج شوید، با لحنی آرام‌بخش صحبت کنید و اسب را به مکانی آرام هدایت کنید.


نکات ایمنی در سوارکاری با اسب حساس

برای اطمینان از راحتی اسب این مراحل را دنبال کنید:
*از تمیز بودن پد زین و پشت اسب اطمینان حاصل کنید.
*پد زین را در جای خود بلغزانید و موهای زیر آن را صاف کنید.
*زین را بلند کرده و به آرامی روی اسب قرار دهید.
*اجازه ندهید که به شدت روی اسب بچرخد.
*اگر اسب هنگام سفت کردن دورش واکنش نشان می‌دهد، این کار را یکی یکی انجام دهید، اسب را نظافت یا نوازش کنید. *مطمئن شوید که دور آن خیلی سفت نباشد. شما باید بتوانید هر یک از پاهای جلو را بدون نیشگون گرفتن پوست اسب بلند کرده و به جلو بکشید.
*اگر هر بار که از افسار استفاده می کنید اسب می ایستد، خیلی محکم می کشید.
*اگر احساس اضطراب می‌کنید، برای پوشاندن ترس‌هایتان آرام آرام آواز بخوانید.

نحوه سواری با اسب حساس | مجموعه سوارکاری ماهان

سواری کاری با اسب حساس | باشگاه سوارکاری ماهان

*به رفتار اسب توجه کنید. اسبی آرام سرش را پایین نگه می‌دارد، پشتش را زیر شما جمع می‌کند، گوش‌ها را بالا یا کمی عقب نگه می‌دارد و دم را ثابت نگه می‌دارد. اسب عصبی سرش را بالا می گیرد، گردنش را می کشد، پشتش را خالی می کند یا دمش را شلاق می زند. به این نشانه های اضطراب با تحسین آرام بخش و با شناسایی شی یا موقعیتی که باعث آنها می شود واکنش نشان دهید. اجازه دهید اسب وقت خود را برای سازگاری با موقعیت های جدید یا بررسی یک شی ناآشنا اختصاص دهد. *اگر اسب بسیار عصبی عمل می کند و ممکن است در خطر ترسیدن باشد، سعی کنید از منبع اضطراب دور شوید
*اسب را گرم کنید اگر اسب در اولین باری که سوار می‌شوید در برابر سوار شدن یا عقب افتادن مقاومت می‌کند، ممکن است پس از سوار شدن به زمان نیاز داشته باشد تا خود را تنظیم کند. زین را شل ببندید و اسب را چند دقیقه اگر اسب از قبل آرام و همکار به نظر می رسد، می توانید این مرحله را نادیده بگیرید. 
*با اسب به آرامی سواری کنید. برای جلوگیری از ترسیدن اسب با حرکات آهسته و عمدی حرکت کنید. خود را با وضعیت صحیح بنشانید، با فشار بسیار کم پاها و همیشه در تماس با زین باشید. مقداری از وزن خود را بر روی رکاب حمل کنید تا از فشار بیش از حد به پشت اسب خودداری کنید.
*آرام و مطمئن باشید. صندلی، دست‌ها و صدای شما دستورالعمل‌ها و نگرش شما را با هم ارتباط می‌دهند. اسب را با حرکات سبک و ثابت، با فشار جزئی پا و مهار، آموزش دهید. صدا و حرکات خود را آرام و کنترل کنید، هرگز تردید، حرکات عصبی یا عدم اطمینان را آشکار نکنید. دستورات را با اطمینان اما بدون داد و فریاد یا صدای عصبانی بدهید. وقتی اسب اطاعت کرد، با لحنی شاد و محبت آمیز او را تحسین کنید.


نکات مهم سوار کاری برای افراد مبتدی

در این مقاله  درباره نکاتی ساده اما مهم در رابطه با موقعیت نهایی سوارکار بر روی اسب روی زمین صاف بپردازیم. پیش از آن لازم است بدانید که باشگاه سوارکاری ماهان که بهترین باشگاه سوارکاری در شیراز می باشد و ما در این مقاله به بررسی نکاتی در زمینه آموزش سوارکاری به افراد مبتدی پرداخته ایم.