advertise

چگونه یک اسب را زین کنیم؟

زین‌های غربی معمولاً از چرم ساخته می‌شوند و برای سواری طولانی مدت در حین گله‌داری گاو یا انجام سایر کارهای مزرعه‌داری ساخته می‌شوند. آنها به دلیل مواد مورد استفاده، وزن بیشتری نسبت به زین‌های انگلیسی دارند و سوار غربی می‌تواند هر دو زین را در یک دست نگه دارد، به‌جای اینکه با مدل انگلیسی یکی را در هر دست بگیرد. اما شاید بزرگترین تفاوت این است که زین غربی برای توزیع یکنواخت وزن سوارکار طراحی شده است. این باعث می‌شود اسب‌ها راحت‌تر سواران را در مسافت‌های طولانی برای دوره‌های زمانی طولانی حمل کنند. دانستن نحوه صحیح زین کردن اسب، هم برای ایمنی سوارکار و هم برای راحتی اسب مهم است.

آماده سازی زین | باشگاه اسب سواری ماهان

آماده کردن اسب جهت زین کردن

اسب خود را اصلاح کنید قبل از بستن زین روی اسب خود، مهم است که اطمینان حاصل کنید که یال/دم و سم اسب شما تمیز است و هیچ زخمی روی پوست او وجود ندارد. به نواحی که چسب آن را لمس می کند، از جمله در امتداد نقاط فشار زین یا ناحیه ای که دور شکم دور شکم قرار می گیرد، توجه ویژه ای داشته باشید. اگر کثیفی زیر چسب باقی بگذارید، ممکن است باعث تحریک پوست، ریزش مو یا زخم شود. از شانه کاری برای جدا کردن کثیفی، گل و لای و هر گونه زباله دیگری که ممکن است در موهای اسب شما مات شده باشد، استفاده کنید.
از شانه کاری روی هیچ قسمت استخوانی بدن اسب استفاده نکنید، زیرا ممکن است این قسمت‌ها حساس‌تر باشند و در اثر شانه کردن تهاجمی آسیب ببینند. گردن و صورت را با کاری شانه نکنید.
از یک برس بدن با پرزهای سفت، که به آن برس دندی نیز می گویند، استفاده کنید تا بقایایی که به سختی قابل جدا شدن نیستند را از جای خود خارج کنید و زباله هایی را که قبلاً بیرون آورده اید، بردارید. می توانید از این برس روی گردن، سینه و پاها استفاده کنید. از یک برس نرم استفاده کنید تا به آرامی زباله های خارج شده توسط شانه کاری و برس بدن را از بین ببرید.
از این برس برای انجام دادن صورت و پاها استفاده کنید. برای تمیز کردن پای اسب خود از سم پاش استفاده کنید. برای انجام این کار، به پهلوی اسب خود تکیه دهید، مطمئن شوید که رو به پاها و پشت اسب نیستید تا نتوان به آن لگد زد، و پای اسب را در امتداد تاندون هایی که درست بالای اسب قرار دارند فشار دهید.
قفلی که می خواهید بلند شود سپس، دیواره سم را در حالی که خاک، کود و سنگ را از سم اسب جدا می کنید، نگه دارید. علاوه بر این، سم ها را برای وجود اجسام خارجی بررسی کنید. این کار را برای هر چهار سم انجام دهید. کار را با پاک کردن آرام صورت و بدن اسب خود با یک پارچه تمیز انجام دهید.


آماده کردن اسب | باشگاه اسب سواری ماهان
چک کردن وسایل جهت زین کردن اسب | باشگاه اسب سواری ماهان
زین کردن اسب | باشگاه اسب سواری ماهان

روش صحیح زین کردن اسب

وسایلتان را چک کنید به دنبال قسمت های فرسوده در سگک های چرمی یا آسیب دیده باشید. اطمینان حاصل کنید که هیچ ناحیه ای روی دنده وجود ندارد که ممکن است در طول سواری شما از بین برود. علاوه بر این، زین و پد را برای هر گونه جسم خارجی که می تواند باعث تحریک اسب شما شود، بررسی کنید. پد زین را روی اسب خود قرار دهید. بسیار مهم است که پد زین را به درستی قرار دهید، زیرا این مانع بین زین شما و پوست اسب خواهد بود. پد زین را روی شانه ها، کمی جلوتر از جایی که می خواهید به پایان برسد، قرار دهید. فرآیند زین کردن به طور اجتناب ناپذیری پد زین را به عقب می کشاند، بنابراین با شروع کمی به سمت جلو باید زین و پد به جایی که می خواهید ختم شوند. هرگز بالشتک زین را روی پشت اسب خود به جلو نکشید، زیرا باعث می‌شوید که موها در برابر دانه‌ها قرار بگیرند و اسب را ناراحت کنند.
لازم به ذکر است که باشگاه سوارکاری ماهان بهترین باشگاه سوارکاری در شیراز است و ما در این مقاله به اطلاعاتی درباره زین کردن اسب ها پرداخته ایم. این مجموعه همچنین به عرضه انواع خدمات در زمینه سوارکاری اعم از تربیت اسب در شیراز، آموزش سوارکاری به کودکان در شیراز، آموزش سوارکاری به بزرگسالان در شیراز و ... میپردازد. سایر خدمات ارائه شده در باشگاه سوارکاری ماهان شیراز را می توانید در لینک زیر مشاهده فرمایید.


ایمن کردن زین
ساده ترین راه برای دور نگه داشتن سینک ها، تسمه ها و رکاب های خود این است که آنها را از بالای زین عبور دهید و آنها را در اطراف شاخ قرار دهید. آنها را در اطراف شاخ نگه دارید تا زمانی که برای محکم کردن آنها آماده باشید.

زین را روی اسب خود بلند کنید
اگر برای بلند کردن زین مشکل دارید، ممکن است در این مرحله نیاز به کمک داشته باشید.

کنار شانه چپ اسب خود بایستید
پاهای خود را به اندازه عرض شانه باز نگه دارید، پای چپ خود را نزدیک سم چپ اسب و پای راست خود را کمی عقب تر از سمت چپ قرار دهید. بالاتنه خود را بچرخانید و زین را بالا بیاورید، به طوری که بازوی راست شما به پشت اسب کشیده شود. این باید زین را درست روی پد زین، روی پشت اسب شما فرود آورد.


سینچ ها و رکاب ها را پایین بیاورید
به آنها اجازه دهید تا روی اسب شما آویزان شوند، اما مطمئن شوید که آنها در مکان مناسب برای سواری شما هستند. سینک ها و رکاب ها را طوری تنظیم کنید که در صورت لزوم در جای مناسب قرار گیرند.

*اسب را مجبور کنید سم جلویی سمت چپ خود را جلو بیاورد تا دور آن راحت تر شود. در جلوی ناحیه دور اسب شما چین و چروک وجود دارد. قرار دادن سینچ جلویی (که به آن دور هم می گویند) روی چین و چروک ها می تواند باعث ایجاد زخم شود. اگر اسب شما پای چپ خود را جلو بیاورد، چین و چروک ها صاف می شوند و دور کمر را راحت تر می کنند.
*گیره جلویی را با استفاده از سگک یا گره محکم کنید. همیشه قبل از انجام هر کاری روی زین، سینچ را سفت کنید. بررسی کنید که سینچ در برابر شکم اسب صاف باشد و بدون پیچ و تاب باشد.

 سگک خود را در سوراخ های صحیح قرار دهید و زبانه سگک را از طریق پوشش بلغزانید. اگر از گره استفاده می کنید، لاتیگو را از طریق حلقه سینچ بکشید تا جایی که روی شکم اسب محکم شود. سپس، لاتیگو را از داخل حلقه زین D قرار دهید، از بیرون به داخل حرکت کنید. به پیچیدن لاتیگو ادامه دهید تا روی اسب محکم شود.
*گیره پشت را محکم کنید. سفت نگه داشتن قفسه پشتی بسیار مهم است، زیرا این کار از بلند شدن زین در هنگام سواری جلوگیری می کند.