advertise

عوامل ایجادکننده استرس در اسبها

بررسی عوامل عوامل ایجادکننده استرس در اسبها

اسب ها می توانند استرس ناشی از عوامل محیطی و اجتماعی مختلفی را تجربه کنند.
- از برنامه های آموزشی و تغذیه آنها گرفته تا تعامل آنها با اسب های دیگر در مرتع. اسب های مختلف ممکن است استرس را به روش های مختلف نشان دهند و برخی از اسب ها به موقعیت های استرس زا بهتر از بقیه واکنش نشان می دهند. با این حال، استرس حتی برای سرسخت‌ترین اسب‌ها نیز می‌تواند یک مشکل جدی باشد، زیرا در صورت عدم توجه می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی و رفتاری شود.
باشگاه سوارکاری ماهان که بهترین باشگاه سوارکاری در شیراز می باشد که به عرضه انواع خدمات در زمینه سوارکاری اعم از آموزش سوارکاری در شیراز، نگهداری از اسب، تربیت اسب در شیراز و ... نیز میپردازد. ما در این مقاله به بررسی عوامل عوامل ایجادکننده استرس در اسبها پرداخته ایم. پس برای بررسی عوامل عوامل ایجادکننده استرس در اسبها با ما در ادامه همراه باشید.

بررسی عوامل عوامل ایجادکننده استرس در اسبها  | باشگاه سوارکاری ماهان

چه چیزی باعث استرس در اسب می شود؟


* سطوح ورزش یا تغییرات در رژیم ورزش
* رژیم غذایی ضعیف یا تغییر در رژیم غذایی

* برنامه حمل و نقل شلوغ
* شرایط اسکان
*بارداری یا تولید مثل


همانطور که انسان ها استرس را در موقعیت های چالش برانگیز فیزیکی یا ذهنی تجربه می کنند، اسب ها نیز استرس را به عنوان یک پاسخ طبیعی به تغییرات یا چالش های محیط خود تجربه می کنند. در برخی موقعیت ها، استرس واکنشی مفید است که به اسب ها اجازه می دهد با آن کنار بیایند یا سازگار شوند. به عنوان مثال، اگر یک حیوان ناآشنا وارد مرتع اسب شود، پاسخ استرس طبیعی آنها به آنها می گوید که هوشیار باشند و با احتیاط به آن حیوان نزدیک شوند. استرس کوتاه مدت به ایمن نگه داشتن اسب کمک می کند، اما اگر استرس برای مدت طولانی ادامه یابد، می تواند اثرات مخربی بر سلامت و رفاه اسب داشته باشد. وقتی صحبت از استرس اسب می شود، اغلب به این نوع استرس مزمن اشاره می کنیم. با گذشت زمان، اسب‌ها می‌توانند با استرس‌های آشنا، مانند ترافیک در نزدیکی مرتع خود یا پیوستن اسب جدید به مرتع خود، سازگار شوند. با این حال، وقتی با تغییرات بزرگ‌تری مانند برنامه تمرینی جدید یا فصل شلوغ نمایش مواجه می‌شوید، اسب‌ها ممکن است قادر به تنظیم و ایجاد استرس طولانی مدت نباشند. استرس مزمن زمانی اتفاق می افتد که سطح هورمون استرس اسب در پاسخ به یک موقعیت استرس زا افزایش می یابد و سپس دوباره کاهش نمی یابد. افزایش مزمن هورمون های استرس می تواند منجر به تغییراتی در رفتار و عادات اسب شود و همچنین باعث مشکلات سلامتی بسیاری شود.


چه چیزی باعث استرس در اسب می شود  | باشگاه سوارکاری ماهان

استرس مزمن در اسب ها اغلب نتیجه تغییرات در محیط یا سبک زندگی اسب است. تغییرات مدیریتی، مانند یک برنامه ورزشی شدیدتر یا برنامه غذایی جدید، می تواند منجر به استرس طولانی مدت شود. در حالی که برخی از اسب ها می توانند به راحتی خود را با این تغییرات وفق دهند، اسب های دیگر ممکن است زمان سخت تری برای تنظیم داشته باشند. همانطور که افراد مختلف موقعیت‌های استرس‌زا را به طور متفاوتی مدیریت می‌کنند، برخی از اسب‌ها نیز بیشتر از دیگران استرس مزمن را تجربه می‌کنند. با آگاهی از عواملی که باعث ایجاد استرس در اسب ها می شود، می توانید برای سالم و شاد نگه داشتن اسب های خود قدم بردارید. در اینجا برخی از دلایل رایج استرس در اسب ها آورده شده است


اسب‌های مسابقه‌ای و اسب‌های عملکردی که برنامه تمرینی سخت‌گیرانه‌ای با تمرینات شدید دارند، بیشتر در معرض استرس مزمن هستند. استرس ناشی از ورزش اغلب متناسب با سطح مسابقه اسب است - اسبی که در حال تمرین است ممکن است بیشتر از اسبی که در حال استراحت است استرس داشته باشد و اسبی که در حال مسابقه دادن است ممکن است استرس بیشتری نسبت به هنگام تمرین داشته باشد. اسب ها همچنین می توانند استرس را تجربه کنند اگر برنامه تمرینی آنها دشوارتر شود یا به طور قابل توجهی تغییر کند. برای مثال، یک اسب ممکن است برای تطبیق با یک فصل رقابتی شلوغ یا برنامه تمرینی پیچیده‌تر تلاش کند. اگر اسبی در حین ورزش به هر دلیلی احساس ناراحتی کند، مانند تجهیزات نامناسب یا سوارکاری جدید، این نیز می تواند منجر به افزایش سطح استرس شود. از سوی دیگر، نشان داده شده است که ورزش باعث کاهش استرس در اسب ها می شود، در حالی که دوره های استراحت طولانی مدت ممکن است استرس آنها را افزایش دهد. اگر اسب شما استرس ناشی از عوامل دیگر را تجربه می کند، بیرون بردن آنها برای سواری ممکن است در واقع به کاهش سطح استرس آنها و کمک به آرامش آنها کمک کند.


اسب ها برای سالم ماندن و تناسب اندام به یک رژیم غذایی متعادل و برنامه غذایی منظم نیاز دارند. یک رژیم غذایی مناسب شامل تمام مواد مغذی اساسی مورد نیاز اسب از جمله کربوهیدرات ها، چربی ها، پروتئین ها، ویتامین ها و مواد معدنی است. اسب ها همچنین باید روزانه ۵ تا ۱۵ گالن آب مصرف کنند و یک تا دو درصد از وزن بدن خود را علوفه بخورند. در یک برنامه غذایی سالم، اسب‌ها با وعده‌های غذایی کوچک مکرر در طول روز تغذیه می‌شوند. اگر اسبی فقط با غذا تغذیه شود، علوفه کافی دریافت نکند یا رژیم غذایی او فاقد مواد مغذی ضروری باشد، این می تواند باعث استرس مزمن شود. غذا دادن به اسب فقط دو بار در روز به جای چند بار غذا دادن یکی دیگر از دلایل رایج استرس است. هنگامی که اسب در حین استراحت متوقف می شود، همچنان باید به طور منظم هم با علوفه و هم با خوراک تغذیه شود. علاوه بر رژیم غذایی نامناسب، تغییر در رژیم غذایی یا روال تغذیه اسب نیز می تواند منجر به استرس طولانی مدت شود. در طول سفر، سعی کنید برنامه تغذیه اسب خود را تا حد امکان ثابت نگه دارید. یونجه و غذای خود را از خانه بیاورید تا اسب‌های شما همچنان بتوانند از رژیم غذایی منظم خود در هنگام سفر لذت ببرند.


اسب‌های پرفورمنس که اغلب در طول فصل نمایش سفر می‌کنند، بیشتر در معرض استرس مزمن هستند. حتی اگر اسبی قبلاً حمل شده باشد، سفر همچنان می‌تواند استرس‌زا باشد زیرا آنها به مکان ناآشنا می‌روند و احتمالاً تغییرات دیگری را در روال خود تجربه می‌کنند. تا آنجا که ممکن است، برنامه تغذیه و ورزش اسب باید در طول سفر منظم باشد. هنگامی که در جاده هستید، اسب های خود را به خوبی هیدراته نگه دارید و برای تشویق عملکرد صحیح روده، دسترسی کافی به یونجه داشته باشید. اگر اسب‌های شما به حضور منظم عادت دارند، آنها را به پیاده‌روی‌های مکرر ببرید تا تا حد امکان از غرفه‌هایشان دوری کنند.


مدت زمانی که یک اسب در مزرعه می گذراند و غرفه آنها می تواند بر سطح استرس آنها تأثیر بگذارد. حضور منظم برای سلامت اسب مهم است و می تواند به کاهش استرس آنها کمک کند، بنابراین اسب ها باید تا حد امکان در مرتع نگهداری شوند. اگر اسبی که معمولاً بسیار فعال است باید برای بهبودی آسیب دیدگی استراحت کند، تا جایی که ممکن است او را سرگرم کنید تا از استرس ناشی از کسالت و عدم فعالیت جلوگیری کنید. شرایط اسکان اسب همچنین هنگام معرفی اسب های جدید یا اگر انباری که معمولاً ساکت است پر سر و صدا و شلوغ شود می تواند باعث استرس شود. از آنجایی که اسب ها حیواناتی اجتماعی هستند، اسب حتی می تواند استرس مزمنی را ایجاد کند که بر اساس آن اسب ها در کنار آنها قرار می گیرند.


بارداری یا تولید مثل

اسب ها ممکن است در مراحل مختلف چرخه تولید مثل خود استرس طبیعی را تجربه کنند، اما اگر به درستی مدیریت نشود، می تواند به استرس مزمن تبدیل شود. هنگامی که یک مادیان در فحلی است، یک فولیکول روی یکی از تخمدان های او ایجاد می شود و ممکن است تکرر ادرار را تجربه کند. این تغییرات فیزیکی می تواند باعث ناراحتی و استرس مزمن شود. درمان هایی در دسترس هستند که می توانند به کاهش علائم فحلی و کاهش استرس مادیان کمک کنند. مادیان باردار ممکن است در هنگام زایمان درد یا ناراحتی را تجربه کند که ممکن است از طریق پنجه زدن، قدم زدن، تعریق یا گاز گرفتن شکم او بیان شود. این استرس اغلب پس از زایمان مادیان تسکین می یابد، اما اگر استرس پس از کره شدن ادامه یابد، ممکن است داروهای مسکن لازم باشد.