advertise

بهترین باشگاه اسب سواری در شیراز

بهترین باشگاه اسب سواری در شیراز | باشگاه سوارکاری ماهان

باشگاه سوارکاری ماهان از آغاز تاسیس همواره سعی داشته است تا بعنوان بهترین باشگاه اسب سواری در شیراز شناخته شود. برای نایل شدن به این هدف تیم ما بایستی یک سری نکات و استاندارد های جهانی را رعایت کند. در این مقاله با هم به بررسی نکات و اصولی که یک باشگاه سوارکاری خوب در شیراز به آن توجه می کند بپردازیم. باشگاه سوارکاری ماهان همواره با برگذاری دوره هایی مانند آموزش سوارکاری بزرگسالان در شیراز و آموزش اسب سواری کودکان در شیراز فرهنگ زیبای ورزش اسب سواری را در شهر زیبای شیراز رواج دهد. برای رزو نوبت در بهترین باشگاه اسب سواری شیراز  با ما تماس حاصل فرمایید.


بهترین باشگاه سوارکاری در شیراز

نکات و توضیحاتی که بهترین باشگاههای نگهداری اسب رعایت میکنند:
اصطبل یا طَویله محلی است که در آن اسب نگهداری می‌شوند. یا علف می‌خورند. معمولاً اصطبل ها دارای قسمت‌های کوچکی هستند که در هر کدام یک اسب نگهداری می‌شود. در طویله‌ها، طاقچه‌ای که در کنار دیوار درست می‌کنند و خوراک چهارپایان را در آن می‌ریزند آخور نامیده می‌شود. اما اصطبل در اصل چیست؟
اصطبل واژه‌ای است در فارسی که از راه عربی رایج در سرزمین شام از واژه لاتین گرفته شده است. ریشه این واژه لاتین نیز به اصل هندواروپایی بازمی‌گردد که به معنی ایستادنگاه است. واژه‌هایی که در قدیم در فارسی به این منظور به‌کار می‌رفته عبارتند از ستورگاه، ستورخانه، جای‌باش ستور، آخور، آخورگاه، پاگاه، پایگاه، آکنده، شنکله، شولیده و باره‌بند.

ساخت اصطبل بهترین باشگاه سوارکاری در شیراز :
اصطبل در تمامی شرایط آب و هوایی مختلف ضمن داشتن دمای مناسب باید عاری از رطوبت باشد و در عین حال برای تامین و حفظ بهداشت، سلامتی و قابلیت باروری باید از تهویه و روشنایی خوبی نیز برخوردار باشد. در تهیه نقشه و احداث اصطبل اسب موارد زیر مورد توجه قرار می گیرند:
۱- محل احداث اصطبل
۲- محاسبه زیر بنای اصطبل
۳- دیوار، سقف و پوشش لازم
۴- بخش های مختلف اصطبل و آخور ها
۵- تهویه جایگاه
۶- بستر


ملانژ بهترین باشگاه سوارکاری شیراز | باشگاه سوارکاری ماهان
ویژگی های بهترین باشگاه سوارکاری شیراز | باشگاه سوارکاری ماهان

چند نکته اساسی درمورد تغذیه اسب ها که بهترین باشگاه نگهداری اسب در شیراز مد نظر قرار میدهد:


۱. هنگام تنظیم یک جیره جدید همیشه برنامه تغذیه را با علوفه آغاز کنید و سپس در صورت نیاز کنسانتره را به‌تدریج اضافه کنید:

اسب‌های بدون فعالیت و یا با فعالیت کم تنها نیازمند به علوفه غنی و با کیفیت بالا در جیره خود هستند و نیاز به کنسانتره ندارند مگر اینکه علوفه فاقد کیفیت و ارزش غذایی باشد که مطابق با آن کنسانتره به جیره اسب‌ها باید اضافه‌شود.
با افزایش فعالیت بدنی اسب به همان نسبت بر میزان نیاز اسب به کنسانتره افزوده می‌شود ولی همیشه باید توجه داشته باشیم که در جیره روزانه اسب نباید مقدار علوفه کمتر از ۱ درصد وزن بدنش باشد، (۵ کیلوگرم برای یک اسب ۵۰۰ کیلوگرمی لازم است.) از سویی دیگر مصرف زیاد علوفه (اسپرس، کاه، یونجه، شبدر...) بی کیفیت و نا‌مرغوب به بزرگی شکم و ضعف عضلانی اسب شما می‌انجامد .

۲. اسب‌ها را برای نگهداری در شرایط ایده‌آل بدنی تغذیه کنید :
تمام اسب‌ها اشتهای یکسانی برای یک جیره ویژه ندارند. در هنگام تغذیه اسب‌ها با یک جیره جدید توجه کنید که اسب‌ها از آن جیره استفاده می‌کنند یا نه. نخوردن آنها از یک خوراک می‌تواند به دلائل ذیل باشد:
الف - بی‌کیفیت بودن خوراک
ب - خستگی و استرس اسب به دلیل مسابقه یا مسافرت بلند‌مدت
ج - بیماری اسب به عوامل عفونی یا انگل‌های داخلی
د - تیز بودن لبه‌های بیرونی دندان‌ها‌. خوراک‌هائی مانند ملاس و یا مکمل‌های ویتامینی شامل گروه B می‌تواند سبب تحرک اشتهای اسب شود .

۳. تلاش کنید خوراک را در اوقات معین و به شکل منظم به اسبتان بدهید:
اسب‌ها به‌ویژه هنگامی که به مدت طولانی در اصطبل نگهداری می‌شوند به شرایط و زمان معینی عادت می‌کنند و می‌آموزند که باید در اوقات مشخصی از روز منتظر خوراک خود باشند. پژوهش‌ها نشان داده که خوراک منظم اسب‌ها در زمان‌های معین روزانه توانایی هضم غلات خوراک را تا ۴۰‌% افزایش می‌دهد.
هنگامی که اسب‌ها منتظر دریافت جیره خود می‌مانند گرسنه و بی‌حوصله خواهند شد و این احتمال وجود دارد که این امر سبب افزایش رفتارهای نابهنجار آنها در اصطبل شود .ما به عنوان یکی از بهترین باشگاههای نگهداری اسب در شیراز تمام این موارد را مدنظر قرار میدهیم و پایبند به انجام هستیم.


۴. خوراک اسب ها را روزانه آماده سازی کنید:
جیره روزانه اسب را به اندازه کم و در وعده‌های زیاد بگنجانید‌. علم آناتومی و فیزیولوژی دستگاه گوارش اسب نشان داده که اسب‌ها برای حفظ سلامت خود نیاز دارند به شکل پی در پی تغذیه شوند. اکثر اسب‌ها در سه وعده بامداد و ظهر و غروب تغذیه شده و برخی هم وعده‌های ظهر و شب را نیز برای خوراک دادن به اسب‌ها در نظر می‌گیرند به هرحال خوراک‌های علوفه‌ای و کنتسانتره باید با برنامه منظم و متعادل در تمام روز داده‌شوند و یک وعده غذای علوفه‌ای حجیم نیز در هنگام شب برای مشغول نگه‌داشتن اسب در نظر گرفته‌شود . ایده‌آل‌ترین خوراک کنسانتره‌ای این است که حداکثر در هر وعده ۲۰۰ تا ۵۰۰ گرم بیشتر نباشد .

۵. همیشه از مواد خوراکی با کیفیت برای جیره اسب‌ها استفاده کنید:
خوراک‌های گرد و غبار‌آلود و کپک‌زده به بیماری‌های تنفسی و صدمه به ریه ختم می‌شود. همچنین خوراک‌های کپک‌زده می‌توانند سبب اختلالات گوارشی در اسب‌ها شوند. هرگز نباید اسب را با افزودن ملاس به خوراک‌های کپک‌زده ترغیب نمود. علوفه‌های گرد و خاک آلود و تفاله چغندر قند را می‌توان برای کاهش آلودگی پیش از دادن به اسب‌ها در آب خیساند .

استاندار های باشگاه سوارکاری در شیراز | باشگاه ماهان

۶. همیشه جیره را کاملا مخلوط نمائید:
این امر برای مصرف یکنواخت اسب از جیره و جلوگیری از انتخاب بخش‌هائی از خوراک و رها کردن باقی مانده آن است . همچنین از مخلوط کردن تمام مکمل‌ها در خوراک اطمینان پیدا کنید. مرطوب کردن خوراک نیز به کاهش گرد و خاک آن کمک شایان توجه ای می‌نماید و از به هم چسبیدن اجزای کنسانتره به علوفه خوراک جلوگیری می‌کند و امکان انتخاب را از اسب می‌گیرد .

۷. هنگامی که جیره را مخلوط و مرطوب کردیم باید سریعا آن را به مصرف برسانیم:
چنانچه خوراک بدین صورت برای مدت زیادی نگهداری شود ممکن است خراب شده وحیوان را دچار مشکلات گوارشی کند. هنگامی که در مسافرت برای شرکت در یک مسابقه هستید خوراک اسبها را به گونه مجزا نگهداری نمائید و در هنگام مصرف آنها را با هم مخلوط کرده و اگر خواستید مرطوب نمایئد .

۸. مواد خوراکی خورده نشده در آخور باید قبل از ریختن خوراک جدید کاملا خارج شود .

۹. همیشه مواد خوراکی جیره را با وزن کردن دقیق بدست آوردید و نه به وسیله حجم آنها:
بسیاری از پرورش دهندگان اسب متأسفانه از ظروف گوناگون برای تعیین وزن مقدار خوراک روزانه اسب‌ها استفاده می‌کنند ، این کار اشتباه است زیرا مواد خوراکی گوناگون دارای وزن‌های گوناگونی در یک حجم برابر هستند. مثلا در یک ظرف که یک کیلوگرم جو گنجایش دارد، هیچگاه نمی‌توانیم یک کیلوگرم سبوس را جای دهیم. بنابراین به جای استفاده از معیار حجم باید از معیار وزن حقیقی مواد خوراکی برای استفاده در جیره استفاده کرد. علوفه‌ها را نیز باید با وزن معین در اختیار اسب‌ها قرار داد، آیا می‌توان وزن یک بسته علوفه را از روی شکل و حجم آن تعیین نمود!؟ بیشتر اسب‌ها را با برش‌هائی از بسته علوفه خشک تعلیف می‌نمایند که ممکن است نسبت به فشردگی از یک بسته به یک بسته دیگر کاملا وزن متفاوتی داشته باشند. بهترین کار که البته نیازمند صرف کمی وقت هست این است که برای وزن کردن علوفه‌ها از یک باسکول متری که توانایی آویزان کردن از در انبار را داشته‌باشد استفاده کرد. یک بسته یونجه خشک که تقریبا ۲۵ کیلوگرم وزن دارد، یک پنجم آن نیاز یک اسب ۵۰۰ کیلوگرمی را به علوفه کاملا تأمین می‌کند.

۱۰. تغذیه اسب‌ها باید با هدف و توجه به نگهداشتن وزن آن‌ها همچنین نگهداری آن‌ها در شرایط ایده‌آل بدنی باشد:
جیره بیش از نیاز اسب‌ها به همان اندازه که جیره ناکافی مخرب است برای اسب و همچنین پرورش‌دهنده زیان آور است .


اصطبل بهترین باشگاه سوارکاری شیراز | باشگاه سوارکاری ماهان

شرایط و موقعیت اصطبل :

اصطبل باید خشک، نفوذ ناپذیر و بلندتر از سطح هم جوار باشد. جایگاه اسب در بهترین باشگاه سوارکاری شیراز باید پشت به جهت وزش بادهای محلی، نزدیک جاده ارتباطی مناسب، دور از مراکز جمعیت انسانی و صنعتی باشد ضمن آنکه در مسیر حوادث طبیعی نباشد و نکته قابل توجه آنکه آب آشامیدنی مناسب داشته باشد. بسته به شرایط محیطی، ساختمان و بافت جایگاه و جهت آن فرق می کند.
در محاسبه زیربنای مفید جایگاه کوچکی و بزرگی اسب، جنس اسب، نحوه بهره کشی از اسب و نحوه استقرار یا مجزا کردن اسبان از هم مورد توجه قرار می گیرد. در محاسبه سطح جایگاه اسبان موارد زیر مورد توجه قرار می گیرند و ابعاد مورد نظر از اهمیت خاصی برخوردارند: طول غرفه (اصطبل)، عرض غرفه، عرض راهرو جایگاه و کانال ادرار و ارتفاع جایگاه.
طول غرفه اسب باید به نحوی باشد که نه مدفوع اسب به راهرو ریخته شود و نه اینکه دست و پای حیوان درون کانال ادرار فرو رود. عرض نیز به شکلی می باشد که تغذیه و مراقبت از حیوان را آسان نماید و موجب راحتی آن در پس و پیش گردنش باشد و حیوان بتواند به راحتی پاهای خود را دراز کند.


تغذیه کره اسب ها :

مساحت غرفه بهترین باشگاه اسب سواری شیراز برای اسب های سواری حدود ۱۰، برای مادیان و سیلمی حدود ۱۲، برای مادیان آبستن ۲۰ و برای مادیان و کره ۲۱/۵ مترمربع مناسب است. بین غرفه ها دیوارهای ضخیم و به ارتفاع ۱۴۵ سانتی متر به اضافه ۱ متر شبکه سیمی روی آن جهت دیدن اسبها توسط یکدیگر ساخته می شود. در به عرض ۱۱۰ و ارتفاع ۲۴۰ سانتی متر به صورت لولایی مناسب است. راهروی سرویس دهی باید حدود ۲/۵ تا ۳ متر باشد و در انتهای آن در دو لنگه با ارتفاع ۳ متر نصب می گردد. آخور در دیوار سمت راهرو و آبشخور در گوشه مقابل آن در دیوار روبروی در ساخته می شود. ارتفاع آخور بسیار مهم است. ارتفاع لبه جلویی آن حدود ۰/۶۵ قد اسب، ارتفاع کف نصف قد مناسب است هرچند که امروزه آخورهای کوتاه و نزدیک زمین با ارتفاع کم توصیه می شود. از مهمترین موارد قابل توجه در ساخت جایگاه که متأسفانه در ایران توجه چندانی به آن نمی شود، ارتفاع سقف است که باید به اندازه ای بلند باشد که تهویه به خوبی انجام شده و دمای جایگاه حتی در گرمترین شرایط حدود ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتی گراد باشد و برای این منظور می توان جایگاه را به ارتفاع حدود ۴ متر ساخت. پنجره های جایگاه باید به نحوی باشد که در هنگام باز بودن، جریان هوا، کوران، ایجاد نکند. بهترین نوع پنجره برای تامین این منظور پنجره های کلنگی می باشد. پنجره ها باید نزدیک سقف باشند تا نور خورشید مستقیما” به چشمهای اسب نتابد. زین خانه، درمانگاه، انبار مواد غذایی، خانه های کارگری، دفتر اداری، رستوران و … با توجه به اندازه مجموعه در محل مناسب ساخته می شود.

آخورها و کف آن قابل شستشو باشد و هر چند روز یکبار بخصوص آخورها ، تمیز شوند . بستر نرم و پوشیده از کلش یا خاک اره باشد تا براحتی قابل حمل و نقل بوده و هرچند روز یکبار تعویض شوند . – درب و یا دربها به اندازه کافی فضا برای ورود و خروج اسب داشته باشند .
حصارهای بین اتاقکها طوری تعبیه شوند که اسبها براحتی یکدیگر را دیده و از مصاحبت با یکدیگر لذت ببرند .

مزرعه ، پادوک یا مرتع: اسبها باید مدتی آزادانه در مرتع ، مزرعه ، پادوکها رها باشند . گذشته از علف که غذای طبیعی اسب است ، وقت گذرانی در محوطه باز به او آرامش می دهد . بعضی از اسبها به طور دائم آزاد هستند و برخی به تناوب ، هفته ای یا ماهی را آزادانه سر می کنند . اسبهای درون اصطبلی که تمام مدت هم زیر فشار کار هستند معمولا تعطیلات خود را در محوطه آزاد می گذرانند . مهم نیست اسب چه مدت آزاد باشد ، مهم این است که اطمینان داشته باشیم حصار محوطه ای که در آن رها شده ایمن است.

حصار (مانژ) بهترین باشگاه سوارکاری

انواع مانژ باشگاه اسب سواری

دو نکته اساسی دررابطه با حصار وجود دارد ، اول اینکه به اسب آسیب نرساند ، دوم امکان فرار نداشته باشد . حصاری که به درستی تعبیه نشده است ، اسب را به مخاطره انداخته ، به او آسیب هم می زند . هر حصار نا امنی ممکن است باعث شود تا اسب با پریدن از روی آن ، شکستن آن یا فشار و پائین کشیدن آن ، فرار کند .

حصارهائی که پایه های عمودی و اتصال های افقی چوبی دارند
این نوع حصارها گرانترین و بهترین نوع حصار محسوب می شوند . در این نوع حصارها دو یا سه نرده روی دو پایه نصب می شوند . این نوع حصارها پس از نصب باید به درستی نگهداری شده و هر پایه یا نرده شکسته بلافاسله ترمیم و یا جایگزین شود . چوب های این نوع حصار باید ایزوله شوند تا در مقابل هوا و جویدن اسب مقاومت کنند.

پایه های چوبی و سیم
هزینه این نوع حصارها کمتر است. ممکن است ردیف بالا را نرده چوبی استفاده کرد و یا سه یا چهار ردیف سیم از روی هر پایه عبور داد . سیم ها باید به خوبی کشیده شده و روی هر یک از پایه ها محکم شوند . ارتفاع سیم ردیف زیرین از زمین در حدود ۴۵ سانتیمتر است تا اسب نتواند دست و پای خود را از زیر رد کرده و گیر بیفتد. اگر ارتفاع سیم زیرین بیش از حد باشد ، ممکن است اسب سر خود را هم از زیر آن رد کند .

حصار های الکتریکی
این نوع حصارها بیشتر برای تفکیک استفاده می شود و زمانی کاربرد دارد که اسب از وجود آن آگاه بوده و به عملکرد آن پی ببرد . در این نوع حصارها احتمال خطر برای انسان و بخصوص اطفال وجود دارد . بهترین روش نمایان کردن چشم انداز آنست که در فواصلی علامتی از پارچه یا پلاستیک به آن وصل می کنند .

حصار بهترین باشگاه سوارکاری در شیراز | باشگاه سوارکاری ماهان

درختچه
این نوع حصار باید به اندازه کافی انبوه باشد تا امکان فرار را از اسب بگیرد و در عین حال باید در تعبیه درختچه هائی استفاده کرد که سمی نبوده و تیغ و خار آنها اسب را به خطر نیاندازد . از این نوع حصارها بعنوان سرپناه هم می توان استفاده کرد .

دیوار
عرض و ارتفاع این دیوارها باید طوری باشد که هم جلوی پریدن اسب از روی آنها را گرفته و هم در اثر لگد زدن نریزد .


حصارهای نامناسب عبارتند از :

حصارهای توری
این نوع حصارها اسب را ترغیب می کنند که دست یا پای خود را داخل آن فرو کرده و گیر بیفتد. ویا حصارهائی که پایه های نرده مانند نوک تیز دارند و نرده های آن هم سیمی است ، سرهای نوک تیز پایه های این نوع حصارها اسب را زخمی میکنند.

سیم خاردار
از این نوع حصارها در اغلب مراتع استفاده می شود . اگر اسب خود را برای خاراندن به خارهای این سیم بمالد زخمی می شود . اگر از این نوع حصار استفاده کردید باید از استحکام سیم ها بطور دائم اطمینان داشته باشید. سیم ها باید محکم و کاملا کشیده شده باشند . اگر سیم از جای خود رها و آزاد شود ، به دو ردست و پای اسب پیچیده و آن را به شدت زخمی می کند. اطراف خارجی حصار هم باید بطور دائم مراقبت شود تا علوفه در دسترس اسب به هنگام کشیدن سرش به بیرون برای چریدن آنها سمی نبوده و آسیب رسان هم نیستند. هر نوع نارسائی در حصار باید به فوریت برطرف شود .

دروازه
دروازه باید به اندازه کافی عریض باشد تا اسب ها و خودروها یه راحتی از آن عبور کنند و همواره در شرایط مناسب باشد تا در استفاده از آن به زحمت نیفتیم . دروازه باید طوری تعبیه شود که انسانها به عبور از روی آن تشویق نشوند . اینگونه دروازها گاهی از لولا و یا از جا در رفته غیر قابل استفاده می شوند . چفت ها باید بالا و پائین تعبیه شود تا در لنگر نیاندازد. موقعیت قرار گرفتن درب ورودی برای دسترسی بسیار اهمیت دارد . درب ورودی که رو به جاده ای پر رفت و آمد تعبیه شده چندان قابل توجه نیست . برای عبور و مرور اسبها ایجاد خطر کرده و دزدی اسب را هم ساده تر می کند . دسترسی به درب ورودی باید راحت ، ساده و دارای امنیت کافی باشد.


رختکن مجموعه سوارکاری و پرورش اسب ماهان شیراز

مراکز ورزشی و همچنین باشگاه های سوارکاری اغلب دارای رختکن با ابعاد مناسب می باشند که سوارکاران عزیز می توانند پس از رسیدن به باشگاه و برطرف نمودن خستگی و دریافت کمی انرژی در این مکان مناسب که دارای نور کافی ، آینه و تهویه مناسب می باشد لباس های روزانه خود را تعویض و لباس مخصوص سوارکاری بر تن نمایند و برای انجام یک ورزش لذت بخش آماده گردند . در مجموعه سوارکاری و پرورش اسب ماهان شیراز این امکان برای سوارکاران گرامی فراهم آمده تا بتوانند با امادگی لازم به فراگیری لذت بخش سوارکاری بپردازند .

بهترین باشگاه های سوارکاری شیراز

در هر گوشه از کره زمین افرادی شیفته اسب و حوادث اسب وجود دارند. اشتیاق باعث ایجاد نیاز به تعداد زیادی از باشگاه های سوارکاری شده است که بالاترین سطح سوارکاری و لذت اساسی بودن در کنار این حیوانات نجیب و ورزشکاران نخبه اسب را فراهم می کند. این باشگاه سوارکاری در طول سال میزبان مسابقات متعددی مربوط به اسب و اصطبل های سطح بالا و امکانات اسب چهار ستاره را ارائه می دهد. از پیراهن ، آموزش ، پرش از نمایش تا ردئو ، مسابقه با بشکه ، آزمایش سرعت و استقامت ، به علاوه مسابقات معتبر ، بزرگترین باشگاه های سوارکاری خانه هایی برای عناصر کمیاب فضل ، شعر در حرکت ، روح و آتش هستند.


بهترین باشگاه نگهداری اسب در شیراز | باشگاه سوارکاری ماهان

در باشگاه سوارکاری ماهان بزرگترین و بهترین باشگاه های سوارکاری در شیراز با سنت های دیرینه در طبیعت بکر و زیبا وسعت زیاد وجود دارد ، فضاهایی که دارای امکانات باورنکردنی اسب هستند. بلکه مناطقی هستند که رتبه بالایی دارند از جمله امکانت منحصر به فرد که این باشگاه را به یکی از بهترین باشگاه نگهداری اسب و سوارکاری در شیراز تبدیل کرده است:
رسیدگی با شرایط منحصر به فرد اسب ها
اصطبل های ۴*۴ بزرگ استاندارد
اصطبل های ۴*۴ با هواخوری ۴*۴ انحصاری استاندارد
مانژ تمرین بزرگ استاندارد
پادوک چرا اسب ها با کشت یونجه و علف های طبیعی مخصوص اسب ها
امکان دوچرخه سواری در فضای باز و بزرگ باشگاه