advertise

چرا اسب های نر اخته می شوند؟

دلایل اخته کردن اسب ها

اخته کردن یک عمل جراحی است که توسط دامپزشک انجام می شود و به عنوان برداشتن بیضه یک اسب نر تعریف می شود. این روش را می توان از طریق آرامبخشی و بی حسی موضعی در حالت ایستاده یا از طریق بیهوشی عمومی و خوابیدن اسب به پهلو (درازکشی جانبی) انجام داد. این روش معمولاً زمانی انجام می شود که اسب از نظر اسکلتی بالغ شود تا از اثرات مفید تستوسترون بهره مند شود.
این روش معمولاً روی کلت ها انجام می شود تا آنها را قابل کنترل تر و آموزش آسان تر کند. اگر اسب دارای حداقل ارزش پرورشی باشد، اخته کردن نیز ضروری است. در اسب‌هایی که ارزش پرورشی بالقوه دارند، اخته کردن ممکن است به تعویق بیفتد تا مشخص شود که آیا اسب توانایی عملکردی کافی برای جذاب‌تر کردن او به عنوان پدر آینده دارد یا خیر.

دلایل اخته کردن اسب ها | باشگاه سوارکاری ماهان

واکسینه نمودن اسب قبل از اخته کردن آن ها

در برخی سازمان های نژادی، صفات مختلف اغلب نامطلوب هستند، اما اسب هایی که این ویژگی ها را دارند از شرکت در رویدادها منع نمی شوند. اسب نر به طور مداوم در معرض تستوسترون است و می تواند برای سایر اسب ها و افراد تهاجمی و بالقوه خطرناک باشد. یک اسب نر بالغ و دست نخورده ممکن است با افزایش سن به تدریج تهاجمی تر شود و آموزش آن دشوار باشد. برخی گزارش‌ها نشان می‌دهند که اگر اسب‌ها برای مدت طولانی دست نخورده باقی بمانند، ۶۵ درصد ممکن است به بیان ویژگی‌های نامطلوب به عنوان رفتار آموخته‌شده ادامه دهند.
در آماده سازی برای ژل زدن، اسب باید در سلامت کامل و در حال کرم زدایی و ایمن سازی، به ویژه کزاز باشد. اگر اسب هرگز واکسن دریافت نکرده است، به مالکان توصیه می شود که با استفاده از واکسن های توصیه شده توسط دامپزشک معالج، اسب را واکسینه کنند و دو هفته پس از واکسیناسیون منتظر بمانند تا عمل اخته را انجام دهند.برای اطمینان از لخته شدن کافی، توصیه می شود که اسب را به مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت در یک پادوک یا غرفه کوچک برای مشاهده قرار دهید. اگر قرار است اسب متوقف شود، محوطه را با تراشه یا نی تازه بپوشانید.


مراقبت های بعد از جراحی اسب و عوارض آن | باشگاه سوارکاری ماهان

مراقبت های بعد از جراحی و عوارض آن

از روز بعد از جراحی، اسب باید حداقل به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه دو بار در روز با یورتمه یا واکر خودکار ورزش شود تا از تورم جلوگیری شود و تخلیه مایعات پس از جراحی که ممکن است در کیسه بیضه متورم انباشته شده باشد تحریک شود. ورزش باید حدود دو هفته یا تا زمانی که بهبودی کامل شود ادامه یابد.
عوارض بعد از جراحی ممکن است رخ دهد اما نادر است. شایع ترین آن تورم بیش از حد کیسه بیضه است که می تواند تا پایین پاهای عقبی گسترش یابد. اگر افزایش ورزش مشکل را حل نکرد، با دامپزشک خود تماس بگیرید. در موارد نادر، اسب دارای یک حلقه اینگوینال غیرمعمول بزرگ است که در آن روده ها ممکن است از برش بیرون بزنند. این معمولاً در عرض چند ساعت پس از عمل جراحی رخ می دهد، اما ممکن است چند روز بعد نیز رخ دهد. اگر این اتفاق افتاد، آن را یک اورژانس واقعی در نظر بگیرید و بلافاصله با دامپزشک خود تماس بگیرید.


مدت زمان مورد نیاز برای بهبودی

بسته به سن و سطح بلوغ اسب، ممکن است چند هفته طول بکشد تا سطح تستوسترون کاهش یابد. پرخاشگری، به ویژه نسبت به اسب های دیگر، ممکن است هنوز در این مدت کوتاه دیده شود. با این حال، اسب نرانی که پس از بلوغ اخته شده اند (شش سال یا بیشتر)، به ویژه آنهایی که مادیان پرورش داده اند، ممکن است همچنان رفتاری مانند نریان داشته باشند، که می تواند شامل ایجاد نعوظ و تلاش برای سوار شدن و پرورش مادیان در فحلی باشد.
مایع منی در غدد جنسی جانبی اسب باقی می ماند و بخشی از مجرای دفران در طی جراحی برداشته نشده است. معمولاً برای یک انزال کافی وجود دارد. بنابراین، اسب های بالغ ژل شده باید از مادیان به مدت ۱۴ تا ۳۰ روز پس از جراحی قرنطینه شوند.

مدت زمان مورد نیاز برای بهبودی  | باشگاه سوارکاری ماهان

بهترین باشگاه سوارکاری در شیراز

باشگاه سوارکاری ماهان  که بهترین باشگاه سوارکاری در شیراز می باشد که آموزش سوارکاری و اسب سواری برای بزرگسالان ،نوجوانان و کودکان را پوشش میدهد. این مجموعه همچنین با به کارگیری نیروهای متخصص و مجرب به تربیت و پرورش اسب در شیراز نیز میپردازد. شما میتوانید برای مشاهده سایز خدمات این مجموعه و اطلاع از قیمت ها برروی دکمه زیر کلیک نمائید.