advertise

مشاوره در امرخرید و فروش اسب در شیراز

اولین قدم و یکی از اساسی ترین فاکتورها در خرید اسب در شیراز، توجه به کاربرد و مورد استفاده آن می باشد. یعنی برای چه کاربردی می خواهیم اسب خریداری کنیم؟ نژاد اسب مورد نظر چیست؟ آیا اسب مورد نظر بر اساس شناسنامه و دیگر مدارک معتبر، نژادی دارد یا خیر؟ جنس اسبی که خریداری می کنید؟ مادیان، نریان، اخته و اسب سیلمی هر یک با توجه به کاربرد اسب اهمیت دارد؟سن اسبی که خریداری می کنید؟ مدارک مورد نیاز خرید و فروش اسب چیست و آیا دارای مدارک می باشد؟ چگونه اسب انتخاب کنیم؟ چگونه اسب هایی  اشکال اندام و یا اخلاقی دارند را شناسایی کنیم؟
در مجموعه سوارکاری و پرورش اسب ماهان شیراز علاقه مندان به امر خرید و فروش اسب از نظرات مشاوران ، کارشناسان و متخصصان این امر استفاده نمایند تا بتوانند بهترین گزینه را انتخاب نمایند .شما میتوانید از طریق دکمه زیر با کارشناسان ما در این مجموعه تماس حاصل فرمائید و از مشاوره های رایگان ما بهره مند شوید.


اولین گام در خرید اسب توجه ویژه به کاربرد و مورد استفاده آن می باشد . خریدار اسب قبل از هر اقدامی هدف اصلی خود را از خرید اسب مشخص می نماید چرا که این حیوان نجیب، زیبا و باوقار از هر نژاد و سن و شرایط و … جذابیت منحصر به خود را داشته و دارد، لذا بسیاری از علاقه مندان بدون در نظر گرفتن هدف از خرید اسب،‌ صرف توجه به فیزیک و یا رنگ اسب، مجذوب آن شده و اقدام به خرید می نمایند و پس از مدتی به دلیل عدم انطباق توانایی ها و شرایط اسب از یک سو و برآورده نشدن انتظارات خریدار از سوی دیگر، در اولین گام صنعت اسب دچار چالش و انحراف می گردد .

رخرید و فروش اسب در شیراز | باشگاه سوارکاری ماهان

به طور کلی به لحاظ کاربرد، اسب ها را می توان به دو دسته تقسیم نمود

اسب های ورزشی و پرورشی (اسب هایی که با هدف حضور در مسابقات و فعالیت های صنعت اسب به صورت حرفه ای پرورش و آموزش داده و استفاده می شوند) .)

اسب های بومی محلی یا مزرعه (اسب هایی که در مزرعه و به منظور بهره برداری فعالیت های مزرعه و عمدتا به صورت سنتی نگهداری می شوند) ..)

اسب های ورزشی و پرورشی به ۳ بخش تقسیم می شوند

اسب هایی که جهت انجام فعالیت حرفه ای اعم از مسابقات و پلیس سواره و … نگهداری می گردند.

اسب هایی که به منظور تولید مثل و پرورش حرفه ای نگهداری می شوند .

اسب ها تربیت شده که جهت سواری مبتدی و آموزشی مورد استفاده قرار می گیرند .


خریدار اسب باید با توجه به دسته بندی های فوق مشخص نماید که چه کارایی برای اسب در نظر دارد و به چه منظوری می خواهد اسب خریداری نماید. اگر علاقه مند است در مسابقات حضور حرفه ای داشته باشد باید به دنبال اسب ورزشی باشد که با رشته مورد نظر (پرش، کورس، استقامت، درساژ و …) منطبق باشد و در این راه سن و نژاد و شرایط فعلی اسب ( مقام های کسب نموده ) اهمیت ویژه ای دارد و با توجه به در نظر گرفتن شرایط کلی اسب، پیشنهاد می گردد با مشاوره خبره و متخصص امر خرید و سرمایه گذاری صورت پذیرد .
اگر خریدار در نظر دارد نسبت به تولید و پرورش اسب، به صورت حرفه ای اقدام نماید می بایست به دنبال مادیان و سیلمی (اسب نر بالغ دارای نژاد و شرایط عالی که از آن جهت باردار نمودن مادیان ها استفاده می گردد) باشد که ارزش سرمایه گذاری را داشته باشد چرا که لازمه تولید و پرورش اسب های ارزشمند (داخلی یا خارجی) مادیان و سیلمی مناسب و مرتبط نژادی است اگر خریدار اسب در نظر دارد به منظور سواری خود و یا فرزندان خود اسب خریداری نماید پیشنهاد می گردد اسب آموزش دیده ای که جوان نباشد و خلق و خوی آرامی دارد خریداری نماید تا ضمن جلوگیری از پرداخت هزینه های آموزش اسب و … از سواری خود لذت ببرد. البته وزن سوارکار نیز تا حدودی در انتخاب اسب موثر است و سوارکاران سنگین وزن باید اسب هایی را انتخاب نمایند که توانایی انجام فعالیت های مورد انتظار داشته باشند. نژاد اسب مورد نظر چیست؟

اسب های ورزشی و پرورشی در شیراز  | باشگاه سوارکاری ماهان

تقسیم بندی اسب ها از بعد نژاد

اسب های دو خون
اسب های دو خون از تلفیق نژادهای ایرانی و خارجی حاصل می گردد.

اسب های خارجی
اسب های خارجی شامل نژادهای تروبرد، هافلینگر اتریش، باورین ، هانوورین آلمان، اندلسی اسپانیا، ماستانگ ایالات متحده، والر استرالیا و پونی و فریزین و … می باشند..

اسب های ایرانی
اسب های ایرانی شامل نژادهای ترکمن ( آخال تکه، یموت، جرگلان) کرد، دره شوری، اسبچه خزر (کاسپین)، اسب اصیل ایرانی (عرب) و .. می باشد..


در خرید اسب با توجه به نوع کاربرد آن، هر چه اسب اصیل تر باشد و درصد خلوص بیشتری در نژاد خود دادا باشد ارزش آن نیز بیشتر می گردد با توجه به اینکه متاسفانه تلفیق نژادها دانسته یا نادانسته گسترش چشمگیری یافته است یافتن اسب اصیل در نژاد مربوطه بسیار سخت و دشوار گردیده است لذا یکی از موارد اساسی که خریدار باید توجه نماید این است که بداند اسب مورد نظر ایرانی است یا خارجی. و چه نژادی دارد و درصد خلوص نژادی آن (با توجه به شناسنامه) چه قدر است و چه کاربردی از اسب در نظر دارد و کدام یک از اسب های فوق می توانند اعداف او را برآورده نمایند.
به طور مثال اگر در نظر دارد به صورت مبتدی سواری نماید اسب های ایرانی (چندان اصیل هم نباشد) و در نهایت دوخون بسیار گزینه مناسبی هستند و بدون پرداخت هزینه های بالا از خرید اسب خارجی پرهیز می نماید. اگر در نظر دارد در زمینه پرورش سرمایه گذاری نماید با توجه به بازار خرید و فروش اسب باید به دنبال نژادهای اصیل ایرانی یا خارجی باشد و از خرید نژادهای غیر اصیل چه ایرانی چه خارجی خودداری نماید .

جنس اسبی که خریداری می کنید

نریان های را غالبا مشکل می توان اداره و کنترل نمود. این اسب ها، اسب های مناسبی برای سوارکار بی تجربه نمی باشند، برای سواری تفریحی معمولا یک اسب اخته یا مادیان مهمولا انتهاب بهتری است. اسب اخته غالبا خیلی آرام تر و وابسته تر است. در حالی که نرهای اخته نشده گرایش به هیجان بیشتر دارند . در خرید مادیان، جهت تولید، علاوه بر سن، سالم بودن رحم و امکان کره آوری و زمان آخرین کره مادیان، اهمیت خاصی دارد .


سن اسبی که خریداری می کنید

اسب های ۵ تا ۱۲ ساله در بهترین سالهای زندگی و در اوج قدرت هستند. هر گاه سوارکار بدون تجربه و جوانی بخواهد اسب بخرد در این صورت خریداری اسبی که در سنین فوق باشد انتخاب خوبی می تواند باشد اسب های مسن تری که سالم هستند نیز برای سوارکاری عمومی رضایتبخش می تواند باشند. اسب های جوان به آموزش و تربیت اضافی احتیاج دارند یک سوارکاری بی تجربه ممکن است قادر به نگهداری یک اسب جوان به طور بی خطر نباشد.


مدارک مورد نیاز خرید و فروش اسب
از مهم ترین امور، چک نمودن و تطبیق شماره میکروچیپ موجود در گردن اسب با شناسنامه یا پاسپورت می باشد.
الف- شناسنامه فدراسیون سوارکاری یا پاسپورت اسب های خارجی
ب- کارت سیلمی برای سیلمی ها
ج- (برگه سلامت و واکسیناسیون) دوره ای اسب
د- کارت مادیان برای مادیان ها
ر- کارت واکسیناسیون و کارت درمان

مدارک مورد نیاز خرید و فروش اسب در شیراز  | باشگاه سوارکاری ماهان

نگهداری و پانسیون اسب

بسیاری افراد علاقه به خرید اسب و داشتن اسبی که متعلق به خودشان باشد دارند. این حس بیشتر در جوانان دیده می‌شود؛ اما آیا با خرید یک اسب کار به پایان می‌رسد؟ قطعاً این‌گونه نیست آنچه به‌آسانی قابل‌تصور نیست هزینه‌های مربوط به اسب است از هزینه غذا و مسکن گرفته تا جایی برای نگهداری و درمان بیماری‌های آن حیوان! در این مقاله سعی خواهیم کرد تا قسمتی از نیازهای یک اسب و برخی از تعهداتی که صاحب اسب پس از خرید آن در قبال این حیوان دارد بپردازیم و بدانیم هزینه نگهداری اسب در پانسیون حدود چه مقدار است. با ما همراه باشید.
بی‌شک یکی از جذاب‌ترین و هیجان‌انگیزترین روزها برای دوستداران اسب روزی است که صاحب اسب می‌شوند. هرچند اگر این کار بدون مطالعه و تحقیق قبلی صورت گیرد تبدیل به معضلی بزرگ خواهد شد. خرید یک اسب نامناسب نه‌تنها به آرامش و تفریح زندگی آن شخص کمکی نخواهد کرد بلکه منجر به گرفتاری‌های بزرگ برای صاحبان خود خواهد شد.


وقت و زمان

دنیای رؤیایی بسیاری از سوارکاران شامل امکانات دوست‌داشتنی، انتخاب اسب و گذراندن زمان نامحدود با اسب خود است اما در دنیای واقعی، کار، مدرسه و سایر مسئولیت‌ها باعث می‌شود تا شرایطی باشد که تنها به گذراندن چند ساعت در روز اکتفا کنند. وقتی ما تصمیم به خرید اسبی می‌گیریم باید بدانیم که هرچند کوتاه باید زمانی در طول روز به اسب خود اختصاص دهیم. گر چه بسیاری از مسئولیت‌های مربوط به اسب بر عهده پانسیون‌های نگهداری از اسب بوده ولی سوارشدن و انجام ورزش‌های بیشتر، بررسی وضعیت اسب، آموزش اسب و ایجاد رابطه عاطفی بین اسب و صاحب آن بر عهده خریدار آن است.
باید به این نکته توجه کنیم اسب‌ها حیواناتی هستند که به شرایط موجود زود عادت می‌کنند. این بدین معنی است که اگر صاحبش طی ۲۰ روز به‌طور روزانه ساعت ۱۰ صبح با او تمرین سوارکاری کرده است اسب روز ۲۱ منتظر او خواهد بود و درصورتی‌که این اتفاق نیافتد اسب مضطرب و ناراحت خواهد بود؛ بنابراین قبل از خرید یک اسب باید برنامه روزانه خود را به نحوی تنظیم نمایید که خللی در رسیدگی به اسبتان ایجاد نشود.

نگهداری و پانسیون اسب در شیراز | باشگاه سوارکاری ماهان

محل نگهداری از اسب | باشگاه سوارکاری ماهان

محل نگهداری از اسب (مسکن)

نگهداری از اسب در ملک شخصی کمترین هزینه برای صاحب آن اسب را دارد. اگر صاحب اسب بتواند شرایط نگهداری از اسب خود را تأمین کند در هزینه‌های مربوط به آن بسیار صرفه‌جویی کرده است؛ اما باید به این نکته توجه داشته باشیم نه‌تنها داشتن جای مناسب با ویژگی‌های خاص موردنیاز یک اسب است بلکه باید فردی به‌صورت تمام وقت در اختیار اسب باشد تا بتواند شرایطی مطلوب برای زندگی اسب فراهم کند.
اگر زمین یا وقت کافی برای نگهداری از اسب در اختیار ندارید بهترین گزینه نگهداری اسب در پانسیون‌های مربوط به اسب است که می توانید با صرف مقداری هزینه برای اسب خود از بهترین خدمات برخوردارشوید . در مجموعه سوارکاری و پرورش اسب ماهان این امکان فراهم آمده و مالکین محترم می توانند در بهترین شرایط اسب های خود را نگهداری نمایند به طوری که این مجموعه با استفاده از نیروی کار فنی و متخصص و همچنین اصطبل ها ی کاملا استاندارد و دارای آبخوری اتوماتیک و دارای بهار بند و همچنین استفاده از مواد بسیار عالی جهت زیر پای اسبها توانسته خدماتی بسیار موثر در این راستا ارائه نماید .
 همچنین به لحاظ تغذیه و خوراک از با کیفیت ترین علوفه به همراه مکمل ها ( در صورت تمایل مالک ) استفاده می گردد و اسبها از پادوک چرا ( چرای آزاد ) و تازه ترین علوفه ها نیز برخوردار می گردند . همچنین مراقبت های بهداشتی ( خدمات دامپزشکی ) و خدمات مربوط به نعلبندی نیز انجام می گردد که بسته به نظر مالکین می تواند متغیر باشد .