advertise

رنگ چشم اسب

رنگ چشم اسب| باشگاه سوارکاری ماهان

خیره شدن به چشمان اسب یکی از کارهای مورد علاقه دوستداران اسب می باشد. آنها احساسات بسیار زیادی را بیان می کنند و اجازه می دهند که واقعاً بفهمیم او به چه چیزی فکر می کند و چه احساسی دارد.می گویند چشم پنجره روح است و برای اسب ها فرقی نمی کند.در انسان، چشمان می تواند طیف وسیعی از رنگ های مختلف باشد.
چشمان اسب معمولا قهوه ای یا آبی است، اما موارد نادری وجود دارد که اسب چشمانی سبز، هتروکروماتیک یا سیاه داشته باشد. اگرچه رنگ چشم اغلب مستقیماً به رنگ کت آنها گره می خورد، اما مواقعی وجود دارد که یک جفت شدن غیرمنتظره رخ می دهد.
لازم به ذکر است که باشگاه سوارکاری ماهان  بهترین باشگاه سوارکاری در شیراز است و ما در این مقاله به اطلاعاتی درباره رنگ چشم اسب ها پرداخته ایم. این مجموعه همچنین به عرضه انواع خدمات در زمینه سوارکاری اعم از تربیت اسب در شیراز، آموزش سوارکاری به کودکان در شیراز، آموزش سوارکاری به بزرگسالان در شیراز و ... میپردازد. سایر خدمات ارائه شده در باشگاه سوارکاری ماهان شیراز را می توانید در لینک زیر مشاهده فرمایید.


ساختار و رنگ چشم های اسب

رنگ چشم بسیار جذاب است و اسب ها نیز مانند انسان ها می توانند رنگ های متفاوتی داشته باشند.قهوه ای رایج ترین است و در سه رنگ فندقی، قهوه ای متوسط و قهوه ای تیره موجود است.چشم‌های فندقی در اسب‌هایی با روکش روشن دیده می‌شود، قهوه‌ای میانی در بین تمام کت‌ها رایج‌ترین رنگ است و قهوه‌ای تیره در کت‌های تیره‌تر مانند سیاه و سفید تیره دیده می‌شود.
چشم‌های آبی ناشی از یک ژن رنگی رقیق شده است و کمتر از قهوه‌ای شایع است، اما نادر در نظر گرفته نمی‌شود.اسب‌هایی با رنگ دوگانه رقیق شده همیشه چشم‌های آبی دارند، اما اسب‌هایی که فقط یک ژن دارند ممکن است یک یا دو چشم آبی داشته باشند. رنگ چشم اسب بر میزان دید او تأثیری نمی‌گذارد، اما اسب‌هایی که چشم‌های روشن‌تر دارند ممکن است نسبت به آنهایی که چشم‌های تیره‌تری دارند، حساسیت بیشتری به خورشید داشته باشند.
اسب‌ها فقط می‌توانند در طیف دو رنگی ببینند که باعث کوررنگی قرمز-سبز می‌شوند. اگر رنگ چشم اسب به طور غیر منتظره تغییر کند، می تواند نشانه آسیب باشد. سیاه یا سفید شدن می تواند نشان دهنده نابینایی باشد، چشم های شیری ممکن است نشان دهنده ضربه به بخشی از چشم باشد و قرمزی یا خونریزی نیز می تواند به معنای آسیب باشد. هر رنگی هم که باشد، چشمان اسب ها همیشه پر از احساس و شخصیت است و می توانند با یک نگاه ساده با ما و یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

انواع رنگ چشم در اسب ها

قهوه ای رایج ترین رنگ چشم در اسب ها است، تقریباً نود درصد از نژادهای اسب دارای سایه ای از چشم قهوه ای هستند.به طور کلی، سایه قهوه ای با رنگ کت مطابقت دارد و یا فندقی، قهوه ای متوسط یا قهوه ای تیره است.

انواع رنگ چشم در اسب ها| باشگاه سوارکاری ماهان

چشم های آبی مستقیماً به رنگ کت گره می خورند و کمتر از قهوه ای رایج هستند.اگرچه آنها چندان رایج نیستند، اما تعداد کمی از نژادها حامل ژن چشم آبی هستند.
این ها عبارتند از کوارتر هورس، اسب واکینگ تنسی، پینت، آپالوسا، اسب های مینیاتوری، جیپسی وانر و آخال تکه.اگر اسبی دارای رنگ دوگانه رقیق باشد، یعنی حامل دو ژن رقیق کننده کرم باشد، همیشه چشم آبی خواهد داشت.


رنگ چشم غیر معمول در اسب

رنگ های چشم دیگری نیز وجود دارد که اسب می تواند داشته باشد که بسیار کمتر رایج هستند.این رنگ در اثر جهش در ژن‌های آن‌ها ایجاد می‌شود، گاهی اوقات با بزرگ‌تر شدن اسب، رنگ آن محو یا تغییر می‌کند.
رنگ چشم اسب بر توانایی دیدن او تأثیر نمی گذارد. با این حال، اگر اسبی نابینا باشد، رنگ چشم آن ممکن است به سیاه یا سفید تغییر کند.همانند انسان، اسب‌هایی که چشم‌های روشن‌تری دارند، نسبت به خورشید حساس‌تر هستند، زیرا ملانین آن‌ها مانند عینک‌های آفتابی طبیعی که اسب‌های چشم قهوه‌ای دارند، ندارند.

رنگ چشم غیر معمول در اسب| باشگاه سوارکاری ماهان

توانایی بصری اسب

رنگ چشم نیز بر توانایی اسب در تشخیص رنگ های مختلف تأثیر نمی گذارد.همه اسب ها رنگ را در یک طیف دو رنگی می بینند، به این معنی که آنها دو مخروط دارند که به جای سه مخروط، رنگ را رمزگشایی می کنند، همانطور که انسان ها انجام می دهند.
توانایی آنها برای دیدن رنگ شبیه به افرادی است که دارای کوررنگی قرمز-سبز هستند، زیرا آنها فقط می توانند آبی و زرد را بدون هیچ گونه تغییر رنگ ببینند.


ساختار و رنگ چشم های اسب| باشگاه سوارکاری ماهان

نوع تغییر رنگ اسب نشانه چیست؟

اگر متوجه تغییری در چشم اسب خود شدید، ممکن است نشان دهنده آن باشد که ضربه ای به آن وارد شده است.چشمی که سیاه یا سفید می شود کوری را آشکار می کند و اغلب در اسب های مسن رخ می دهد. رنگ شیری که ظاهر می شود ممکن است به این معنی باشد که چشم آسیب دیده است و ممکن است خراشیده یا پاره شود. اگر قرمزی رخ دهد و چشم پر شود، ممکن است نشانه ضربه و خونریزی باشد. دامپزشک باید تمام این شرایط را فوراً بررسی کند، زیرا در صورت عدم توجه به آنها می تواند منجر به آسیب دائمی شود.
شما می توانید درصورت اختلال در چشمان اسب های خود به بهترین باشگاه اسب سواری در شیراز مراجعه کرده و برای دریافت مشاوره و راهنمایی در این زمینه با کارشناسان باشگاه سوارکاری ماهان تماس حاصل فرمایید.