advertise

اختلالات گوارشی در اسب ها

بررسی و درمان اختلالات گوارشی در اسب ها

باشگاه سوارکاری ماهان که بهترین باشگاه سوارکاری در شیراز می باشد که به عرضه انواع خدمات در زمینه سوارکاری اعم از آموزش سوارکاری در شیراز، نگهداری از اسب، تربیت اسب در شیراز و ... نیز میپردازد. ما در این مقاله به بررسی اختلالات گوارشی در اسب ها پرداخته ایم. پس برای بررسی و درمان اختلالات گوارشی در اسب ها با ما در ادامه همراه باشید.
از بین بردن علت بیماری هدف اصلی درمان دامپزشکی است. با این حال، بخش عمده ای از درمان اغلب به نشانه های بیماری است و برای تسکین درد، اصلاح ناهنجاری ها و اجازه دادن به بهبودی است. از بین بردن علت بیماری ممکن است شامل داروهایی باشد که باکتری ها، قارچ ها یا انگل ها را از بین می برند. پادزهر برای سموم؛ یا جراحی برای اصلاح عیوب یا جابجایی ها. استفاده از داروها برای اصلاح اسهال یا یبوست بسته به مورد خاص انجام می شود.
اگرچه ممکن است چنین داروهایی انتخابی منطقی به نظر برسد، اما در هر شرایطی سودمند نیستند. به عنوان مثال، اسهال در واقع می تواند یک مکانیسم دفاعی برای حیوان باشد و به آن کمک کند تا ارگانیسم های مضر و سموم آنها را از بین ببرد. علاوه بر این، داروهای موجود ممکن است همیشه نتایج ثابتی به همراه نداشته باشند.


اختلالات گوارشی در اسب ها | باشگاه سوارکاری ماهان

برای برخی از اختلالات، دامپزشکان ممکن است داروهایی را برای بهبود حرکت روده تجویز کنند و جایگزینی مایعات و الکترولیت ها (نمک ها) در مواردی که حیوان در معرض خطر کم آبی است مانند اسهال زیاد یا انسداد روده ضروری است.
همچنین تسکین اتساع (نفخ) توسط لوله معده یا جراحی ممکن است مورد نیاز باشد اگر دستگاه گوارش با گاز، مایعات یا غذا متسع شده باشد بنابراین هنگامی که درد شکم بر سایر سیستم های بدن تأثیر می گذارد یا زمانی که اسب ممکن است به دلیل غلت زدن یا لگد زدن به خود آسیب برساند، تسکین درد ارائه می شود.
با این حال، اسبی که به او داروی ضد درد داده می شود باید به دقت تحت نظر باشد تا اطمینان حاصل شود که تسکین درد وضعیتی را که در حال بدتر شدن است پنهان نمی کند.

دستگاه گوارش شامل تمام اندام هایی است که در جذب و پردازش غذا نقش دارند. از دهان شروع می شود و شامل مری، معده، کبد، لوزالمعده، روده ها، راست روده و مقعد می شود. انسانها، سگ ها و گربه ها معده های ساده ای دارند که در تجزیه گوشت، میوه ها و سبزیجات خوب هستند.
اکثر حیواناتی که علف می خورند (از جمله گاو و گوسفند) سیستم پیچیده تری دارند که از چندین معده تشکیل شده است، از جمله یک مخزن تخمیر بزرگ به نام شکمبه. علف ها (مانند یونجه) در شکمبه توسط میلیاردها باکتری هضم می شوند که مواد خام را به اسیدهای چرب فرار تجزیه می کنند. این اسیدهای چرب برای انرژی بیشتر در دستگاه گوارش جذب می شوند.

بررسی و درمان اختلالات گوارشی در اسب ها | باشگاه سوارکاری ماهان

سیستم گوارش اسب | باشگاه سوار کاری ماهان

سیستم گوارش اسب

سیستم گوارش اسب ترکیبی از ویژگی های معده ساده و سیستم گوارشی چند معده است. ابتدای دستگاه گوارش (به نام پیش روده) شامل یک معده ساده و روده کوچک است. معده با توجه به اندازه اسب نسبتاً کوچک است و فقط می تواند حدود ۲ تا ۲.۵ گالن (۸ تا ۱۰ لیتر) غذا و آب را در خود جای دهد.
غذا به سرعت از این معده کوچک عبور می کند که به اسب ها اجازه می دهد به طور مداوم در طول روز چرا کنند. روده عقبی، که بعد از روده جلویی قرار دارد، چیزی است که اسب‌ها را قادر می‌سازد علف‌ها را برای انرژی بخورند. دستگاه گوارش اسب در چندین مکان خم می شود و باریک می شود، که خطر ضربه و انسداد توسط مواد گیاهی متراکم و فیبری را افزایش می دهد.


کارکردهای اصلی دستگاه گوارش اسب

کارکردهای اصلی دستگاه گوارش عبارتند از: چنگ زدن و جویدن غذا، ایجاد بزاق، نوشیدن آب، بلع غذا و آب، هضم غذا، جذب مواد مغذی، حفظ تعادل مناسب مایعات و الکترولیت ها (املاح) در بدن و دفع مواد زائد. اختلالات دستگاه گوارش را می توان به ۴ دسته اصلی تقسیم کرد:
هضم، جذب مواد مغذی، تحرک (حرکت از طریق دستگاه گوارش) و دفع مدفوع. هنگام درمان مشکل دستگاه گوارش، هدف دامپزشک این است که ابتدا بخشی از سیستم را که مشکل در آن قرار دارد شناسایی کند و سپس علت خاص و درمان مناسب را تعیین کند.

کارکردهای اصلی دستگاه گوارش اسب | باشگاه سوارکاری ماهان

علائم عمومی اختلالات دستگاه گوارش

علائم بیماری دستگاه گوارش می تواند شامل موارد آب دهان بیش از حد، اسهال، یبوست یا کاهش مدفوع، از دست دادن اشتها، خون ریزی، درد و نفخ شکم، شوکه شدن، کم آبی بدن، زور زدن برای اجابت مزاج، عملکرد ضعیف و ناتوانی در استفراغ یا برگشت باشد. برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید. 
مجموعه سوارکاری ماهان در شیراز حضور دارد که بهترین خدمات را در رابطه با آموزش سوارکاری کودکان در شیراز، آموزش سوارکاری بزرگسالان در شیراز و همچنین مشاوره در امر خرید و فروش اسب در شیراز را در اختیار شما عزیزان قرار دهد. برای آشنایی با سایر خدمات، دریافت واطلاع از قیمت ها با کارشناسان ما دراین مجموعه تماس حاصل فرمایید و از مشاوره های رایگان این مجموعه بهره مند شوید.