advertise

دانستنی هایی درباره پوست اسب

ساختار پوست اسب

مجموعه سوارکاری ماهان که بهترین باشگاه سوارکاری در شیراز می باشد که به عرضه انواع خدمات در زمینه سوارکاری اعم از آموزش سوارکاری به کودکان و بزرگسالان در شیراز، تربیت اسب در شیراز و ... نیز میپردازد.
ما در این مقاله به بررسی دانستنی هایی درباره پوست اسب پرداخته ایم. پس برای آشنایی با ساختار پوست اسب با ما در ادامه همراه باشید. پوست بزرگترین عضو بدن اسب شماست. این یک سد محافظ در برابر محیط ایجاد می کند، دما را تنظیم می کند و به اسب شما حس لامسه می دهد. بسته به گونه و سن، پوست ممکن است ۱۲ تا ۲۴ درصد وزن بدن حیوان باشد.
پوست دارای ۳ لایه اصلی است: اپیدرم یا بیرونی ترین لایه، درم یا لایه میانی و زیر پوست یا داخلی ترین لایه. سایر اجزای مهم شامل زائده های پوستی (مانند مو و سم) و ماهیچه های زیر جلدی و چربی است. شما همچنین می توانید سایر خدمات این مجموعه را در لینک زیر مشاهده فرمایید.

دانستنی هایی درباره پوست اسب | باشگاه سوارکاری ماهان

ساختار پوست اسب | باشگاه سوارکاری ماهان

اپیدرم لایه بیرونی پوست است که از چندین لایه سلولی تشکیل شده است. مانعی برای محافظت در برابر مواد خارجی ایجاد می کند.
اپیدرم در حیوانات بزرگ مانند اسب ضخیم ترین است. این شامل انواع مختلفی از سلول ها از جمله کراتینوسیت ها، ملانوسیت ها، سلول های لانگرهانس و سلول های مرکل است. هر کدام از این سلول ها وظایف خاصی دارند.


کراتینوسیت ها یک لایه محافظ ایجاد می کنند که به طور مداوم در فرآیندی به نام کراتینه سازی در حال تجدید است. در این فرآیند، سلول های پوستی جدید در نزدیکی پایه اپیدرم ایجاد شده و به سمت بالا مهاجرت می کنند.
این یک لایه فشرده از سلول های مرده روی سطح پوست تولید می کند. این لایه در مایعات، الکترولیت ها و مواد مغذی نگهداری می شود و در عین حال عوامل عفونی یا مضر را از خود دور نگه می دارد. لایه بالایی سلول های مرده پوست به طور مداوم ریخته شده و با سلول های لایه های پایینی جایگزین می شود.
میزان جایگزینی سلول تحت تأثیر تغذیه، هورمون ها، عوامل بافتی، سلول های ایمنی در پوست و ژنتیک است. بیماری و التهاب همچنین می تواند رشد طبیعی سلول ها و کراتینه شدن را تغییر دهد.

اپیدرم پوست اسب | باشگاه سوارکاری ماهان

ملانوسیت ها در پایه اپیدرم، غلاف ریشه خارجی موها و مجاری غدد چربی و عرق قرار دارند. ملانوسیت ها رنگ پوست و مو (رنگدانه) به نام ملانین را تولید می کنند.
تولید ملانین توسط هورمون ها و ژن های دریافتی از والدین کنترل می شود. ملانین به محافظت از سلول ها در برابر اشعه های مضر خورشید کمک می کند.

این سلول ها بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند. این سلول ها هنگام قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش و گلوکوکورتیکوئیدها (داروهای ضد التهابی) آسیب می بینند.
آن ها نقش مهمی در پاسخ پوست به مواد خارجی مانند ایجاد بثورات پس از قرار گرفتن در معرض مواد تحریک کننده ایفا می کنند.

این لایه از پوست در پایه اپیدرم قرار دارد و اپیدرم را به لایه درم زیر متصل می کند. همچنین به عنوان یک سد محافظ بین اپیدرم و درم عمل می کند.
چندین بیماری پوستی، از جمله تعدادی از شرایط خودایمنی، می توانند به ناحیه غشای پایه آسیب برسانند. تاول ها نمونه ای از ناحیه غشای پایه آسیب دیده هستند.


بررسی ساختار پوست اسب | باشگاه سوارکاری ماهان

درم از اپیدرم و زائده های پوست حمایت و تغذیه می کند. رگ های خونی که مواد مغذی اپیدرم را تامین می کنند در درم قرار دارند. رگ های خونی در تنظیم دمای پوست و بدن نقش دارند. اعصاب حسی در درم و فولیکول های مو قرار دارند.
پوست به احساس فشار، دما، التهاب (خارش) و درد پاسخ می دهد. درم پروتئین‌ها، کلاژن و الاستین ترشح می‌کند که به پوست حمایت و خاصیت ارتجاعی می‌دهند. همچنین سلول های ایمنی وجود دارند که در برابر عوامل عفونی که از اپیدرم عبور می کنند دفاع می کنند.


فولیکول های مو، غدد چربی و عرق و سم همگی زائده های پوستی هستند که از اپیدرم و درم رشد می کنند. فولیکول‌های موی اسب‌ها ساده هستند. فولیکول‌ها از هر منافذ ۱ تار مو بیرون می‌آیند. رشد مو تحت تاثیر تغذیه، هورمون ها و تغییر فصل است. حیوانات معمولاً در پاسخ به تغییرات دما و طول روز، معمولاً در اوایل بهار و اوایل پاییز، پوشش موی خود را می‌اندازند.
اندازه، شکل و طول مو توسط ژنتیک و هورمون ها کنترل می شود. بیماری، داروها، تغذیه و محیط نیز بر سلامت مو تأثیر می گذارد. کت مو از پوست در برابر آسیب های فیزیکی و آسیب اشعه ماوراء بنفش محافظت می کند و به تنظیم دمای بدن کمک می کند. هوای محبوس شده بین موهای ثانویه باعث حفظ گرما می شود.
این مستلزم آن است که موها خشک و ضد آب باشند. پوشش بسیاری از حیوانات در هوای سرد اغلب طولانی تر و ظریف تر است تا حفظ گرما را تسهیل کند. کت مو نیز می تواند به خنک شدن پوست کمک کند. کت در هوای گرم دارای موهای ضخیم کوتاهتر و موهای ثانویه کمتری است. این تغییر آناتومیک اجازه می دهد تا هوا به راحتی از طریق پوشش حرکت کند، که خنک شدن را تسهیل می کند.


غدد چربی (که غدد چربی نیز نامیده می شوند) ماده روغنی به نام سبوم را در فولیکول های مو و روی پوست ترشح می کنند. آنها به تعداد زیاد در نزدیکی سم ها، پشت گردن، کفل، دهان و ناحیه دم وجود دارند. سبوم برای نرم، مرطوب و انعطاف پذیر نگه داشتن پوست مهم است. به کت مو درخشندگی می دهد و خاصیت ضد میکروبی دارد.

غدد عرق بخشی از سیستم اسب برای تنظیم دمای بدن هستند. آنها در بیشتر بدن به جز پاها یافت می شوند. تبخیر عرق از پوست مکانیسم خنک کننده اولیه بدن اسب ها است.


آشنایی با ساختار پوست اسب | باشگاه سوار کاری ماهان

زیر پوست داخلی ترین لایه اصلی پوست است. حاوی چربی و ماهیچه های زیر پوستی است. عضله کشش عضله اصلی زیر پوست است.
چربی زیر جلدی عایق را فراهم می کند. یک مخزن برای مایعات، الکترولیت ها و انرژی؛ و ضربه گیر اعصاب و رگ های خونی که پوست را تامین می کنند نیز در زیر پوست یافت می شوند.


خرید اسب در شیراز

مجموعه سوارکاری ماهان در شیراز حضور دارد که بهترین خدمات را در رابطه با آموزش سوارکاری، تربیت اسب در شیراز و مشاوره در امر خرید و فروش اسب در شیراز  و همچنین خرید اسب در شیراز را در اختیار شما عزیزان قرار دهد. برای آشنایی با سایر خدمات، دریافت واطلاع از قیمت ها با کارشناسان ما دراین مجموعه تماس حاصل فرمایید و از مشاوره های رایگان این مجموعه بهره مند شوید.