advertise

تاریخچه کمان گیری

تیراندازی با تیر کمان یکی از قدیمی ترین ورزشهایی است که هنوز هم انجام میشود. نقش های زیادی بر روی ظروف دیده می شود که یک سوارکار با تیر کمان مشغول شکار است. ایرانیان باستان در کمانگیری روی اسب مهارت بسیار داشتند، اما متاسفانه در حال حاضر کشورهای دیگر در کمانگیری بر روی اسب سالهاست به مهارت رسیده اند کلاس های بسیار متعددی در سرتاسر دنیا برای آموزش این رشته ورزشی، برگزار می شود.
در این ورزش نقش اسب بسیار تعیین کننده بوده باید به او، چگونگی برخورد با تیر کمان نحوه رفتار با سوارکار را آموزش داد. در این رابطه رفتار اسب بسیار مهم می باشد. اسب باید خوب تربیت شده با کمان آشنا باشد. فرد تربیت کننده این گونه اسب ها باید صبور خونسرد بوده وقت بسیاری برای تربیت اسب بگذارد در هر دو رشته کمان گیری سوارکاری، تخصص لازم را داشته باشد. بنابراین این رشته، مستلزم یک هماهنگی کامل بین اسب سوار خواهد بود.
باشگاه سوارکاری ماهان با برخورداری از مربیان متخصص و مجرب به تربیت اسب در شیراز و آموزش سوارکاری بزرگسالان و کودکان در شیراز می پردازد.شما میتوانید برای ثبت نام در دوره های کمانگیری در این مجموعه برروی لینک زیر کلیک نمائید.


تربیت اسب برای کمانگیری

برای تربیت یک اسب برای کمان گیری، باید او را کم کم به تیر کمان بو صداهای ناشی از آن عادت داد. در این بررسی، تعداد پنج راس اسب تربیت نشده برای کمان گیری انتخاب آموزش های لازم به آن ها داده شد که به ترتیب شامل بو کردن تیر کمان، زدن تیر در کنار اسب برای عادت دادن به صدا های آن، نهایتا سوار شدن بر اسب تیر رها کردن است.
بعد از آموزش های لازم، مشخص گردید که این اسبان، رفتارهای مناسب را فراگرفته برای سوارکار پرتاب کننده تیر، هیچ گونه واکنش نامطلوبی ایجاد ننموده اند. البته باید رفتار اسب را به گونه ای سوق داد که ترسو تند نباشد، آرام آهسته بایستد، در برابر صداها، حرکات تماسها عکس العمل بد نشان ندهد، مشتاقانه اثرات رفتن ایستادن را بپذیرد، به راحتی زمانی که به حرکت در می آید کنترل شود، زمان سوار شدن سوار، بایستد، با کوچکترین اثر پایی به حرکت رود، گامهای یکنواختی داشته باشد حرکات بدنش کمتر نرم باشد.
آموزش رفتار اسب برای کمان گیری نیازمند صبر حوصله زیاد تعلیم دهنده این گونه اسبان می باشد اگر دقت کافی صورت نگیرد، رسیدن به رفتارهای مورد نظر اسب برای کمان گیری ممکن نبوده یا ناکافی است این گونه اسب ها در میدان مسابقه عکس العمل مناسبی نخواهند داشت.

تربیت اسب برای کمانگیری در شیراز | باشگاه سوارکاری ماهان

آموزش مقدماتی کمان گیری

مطالب مقدماتی در آموزش کمانگیری روی اسب قبل از اینکه به فکر آموزش اسب ها برای کمانگیری روی اسب باشیم ابتدا باید انگیزه خود را برای این رشته ورزشی تقویت نماییم تا در برابر اتفاقات وتغییرات ناگهانی در کمانگیری از خود ضعف نشان ندهیم.عکس العمل های احتمالی اسب را در برابر هریک از این مراحل برای خود مجسم کنید.در این روش درباره سطح آموزش ،توانایی ها ونقاط اسب با خود صادق باشید زیرا این امر موجب می شود تا بتوانید خود را برای تغییر مراحل بعدی آماده کنید به نحوی که با موقعیت وشرایط شما بسیار مناسب باشد.عدم انجام کارهای ذیل در طی مراحل مربوطه:
۱- تا وقتی که در تیراندازی با کمان به طرف هدفی ثابت و غیر متحرک در فاصله چند متری خود ماهر نشد ه اید،کمانگیری روی اسب را امتحان نکنید.
۲- وقتی فعالیت جدیدی را با اسبتان انجام می دهید او فورا سراسیمه می شود ،این کار را امتحان نکنید. در چنین مواقعی لازم است قبل از انجام این مراحل عمل حساسیت زدایی را بیشتر انجام دهید.
۳- از اسبهای تند وبا ژن کورس واسبهای سیلمی استفاده ننمایید.
۴- اگر سلامتی وامنیت شما ویا اسبتان در خطر می افتد،در صدد انجام این مراحل نباشید.
۵- مهم نیست که چقدر خوب اسبتان را می شناسید بلکه به خاطر داشته باشید که او حیوان ودارای غریزه است.بنابراین عکس العمل هایی که نشان می دهد را نمی توان آن طور که باید وشاید حدس زد.
۶- دراین ورزش به هیچ وجه نباید عجله نمایید و مراحل را با حوصله انجام دهید.


اموزش کمانگیری روی اسب | باشگاه سوارکاری ماهان
کمانگیری روی اسب شیراز | باشگاه سوارکاری ماهان
اموزش کمانگیری روی اسب | باشگاه سوارکاری ماهان

مقدار زمان مشخص برای انجام این آموزش وجود ندارد وهمان طور که ما می دانیم آموزش سریع وبا عجله شخص را دچار دردسر خواهد کرد. چرا که دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن است.بنابراین توصیه می شود که حداقل ۲هفته زمان برای آشنایی با این فعالییت ها وحساسیت زدایی ها از اسبتان نسبت به هر مرحله به نحوی موثر صرف کنیدقبل از این که این کار را ادامه دهید و وارد مرحله بعدی شوید، سپس مطمئن باشید که مراحل هر جلسه آموزشی را به اندازه کافی تکرار نموده اید چرا که موجب تقویت روحیه وافزایش آرامش اسبتان خواهد شد.
شما باید بتوانید کمانگیری را هنگامی که ثابت روی دو پا ی خود روی زمین ایستاده اید به راحتی انجام دهید، قدم زدن وتیراندازی در حین راه رفتن به طرف هدفی ثابت،نشستن برروی جسمی متحرک وتیراندازی به طرف هدفی ثابت یا تیر اندازی در حال سکون به طرف هدفی متحرک را امتحان کرده باشید. باید بتوانید نشیمنگاه وجای پایی را که آزاد هستند وبطور کامل روی رکاب محکم نشده اند را تحت کنترل داشته باشید. شما باید با زین وجای پایی سبک حرکت کنید وبتوانید تا اندازه ای کج شوید(در حین حرکت به پهلو خم شوید)


باید خلق وخوی اسبتان را مورد ارزیابی وبررسی قرار دهید، قبل از اینکه در صدد کمانگیری روی اسب هستید. _نباید عصبی وسراسیمه شود. _اسب را به آرامی هدایت کرده وبا آرامش متوقف کنید. _اسب را باید نسبت به نوازش ، سروصدا وحرکت بر روی دو طرف بدنش حساسیت زدایی کنید. _اسب را باید بتوانید به راحتی هنگامی که سراسیمه می شود کنترل کنید. _اسب باید آرام بایستد،آرام قدم و یورتمه و چهارنعل رود در حالی که شما سوار بر آن هستید.
(بویژه هنگامی که عنان آن را رها نموده اید) هر زمان که اسبتان در مواجهه با چیزی که حرکت می کند و سروصدا نیز دارد، سراسیمه می شود باید تمرینات حساسیت زدایی مربوط به سراسیمه شدن را بیشتر انجام دهید قبل از اینکه در صدد انجام کمانگیری روی اسب باشید،به شما توصیه می شود به بعضی از فیلم های ویدئویی و کتاب های آموزشی تربیت اسب مراجعه کنید.

آموزش کمان گیری با اسب در شیراز| باشگاه سوارکاری ماهان

نکته
۱- تاحد امکان سعی کنید از اسبهایی که نژاد کورس دارند و بسیار تندوتیز می باشند استفاده ننمایید.
۲- اسبهایی که چهار نعل یکنواخت دارند مانند اسبهای پرش مناسبتر از بقیه اسبها می باشند.
۳- برای اینکه بتوانید تعداد تیرهای بیشتری را پرتاب نمایید باید اسب را کاملا آرام ویکنواخت به حرکت درآورید در غیر این صورت می توانید فقط ۱ تیر پرتاب کنید.
۴- تا وقتی که ۳تیر یا بیشتر را به راحتی پرتاب نکرده اید اسبتان را تعویض ننمایید وسعی کنید با یک اسب تمرین کنید.


آموزش کمان گیری با اسب در باشگاه سوارکاری ماهان

مجموعه سوارکاری و پرورش اسب ماهان شیراز با حضور مربیان مجرب و متخصص فدراسیون سوارکاری به آموزش کمان گیری با اسب در شیراز می پردازد.این مجموعه بهترین باشگاه اسب سواری در شیراز می باشد و علاوه بر آموزش سوارکاری با اسب، به مشاوره در امرخرید و فروش اسب در شیراز نیز می پردازد. شما میتوانید برای مشاهده سایر خدمات این مجموعه بر روی لینک زیر کلیک نمائید.