advertise

مراقبت و تغذیه ی مخصوص رشد کره اسب

مراحل رشد کره اسب

یک کره ی سالم به سرعت رشد خواهد کرد، افزایش قد، وزن و قدرت تقریبا جلوی چشمان شما اتفاق می افتد. از تولد تا دو سالگی، یک اسب جوان می تواند ۹۰ درصد یا بیشتر، از اندازه ی کامل خود را در بزرگسالی، گاهی تا روزی ۳ پوند (۳/۱ کیلوگرم)، کسب کند. ژنتیک، مدیریت و محیط نقش مهمی در تعیین الگوهای رشد فردی دارند. از طریق تحقیقات، همچنین می دانیم که می توانیم بر رشد و تکامل کره اسب در جهت بهتر یا بدتر شدن توسط تغذیه ای که فراهم می کنیم تاثیر بگذاریم.باشگاه سوارکاری ماهان با به کارگیری نیروهای متخصص به تربیت اسب در شیراز  و رشد بهترین نژادهای اسب در دنیا در میپردازد.این مجموعه با سال ها تجربه در این زمینه آماده خدمت رسانی به شما عزیزان میباشد.شما میتوانید برای مشاهده سایر خدمات این مجموعه برروی دکمه زیر کلیک نمائید.


تلاش برای تعادل

تغذیه ی اصولی اسب های جوان یک کار متعادل سازی دقیق است. رابطه ی بین ژنتیک، مدیریت، محیط و تغذیه پیچیده است. درحالیکه نمی توانیم برای اثر گذاشتن روی ژنتیک فردی کاری انجام دهیم، می توانیم روی اینکه آن ژنتیک چطور در نهایت خودش را نشان بدهد اثر گذار باشیم. مواد غذایی اولیه‌ای که کره دریافت می کند، می‌تواند تاثیر بسزایی در طول باقی عمرش بر تندرستی و سلامتش داشته باشد. ما می توانیم با انتخاب (این مواد) رشد کره را سرعت ببخشیم. اگرچه، تحقیقات پیشنهاد به داشتن یک رژیم غذایی متعادل می کنند،که در آن کمک به نرخ رشد، بیشتر از حد متعادل نمی شود و احتمال ابتلا به "مشکلات تکاملی" را کاهش می‌دهد.

مراحل رشد کره اسب | باشگاه سوارکاری ماهان

برخی از عوارض مرتبط با نرخ رشد سریع شامل موارد زیر می‌شوند:
• Contracted tendons انقباض در تاندون ها
• Epiphysitisنقص رشد اندامی
• Angular limb deformitiesکج شدن زاویه ی اندام ها
• Osteochondrosis مربوط به رشد ناقص استخوان که منجر به نقص در مفصل ها و لامینایتیس می‌شود


کره ی شیرخوار

اولین وظیفه ی کره اسب در زندگی ایستادن و شیر خوردن است. توسط این کار، او آغوز غنی از پادتن را دریافت می‌کند که به حفظ او در برابر بیماری ها کمک می‌کند. در هفته های اول، شیر مادر همه ی مواد مورد نیاز برای نگهداری از یک کره با رشد سریع را تامین می کند. پس از آن تدریجی منبع تغذیه، به منابع دیگر تغییر می کند. در دوران شیردهی، یک مادیان روزانه به مقدار دو تا سه درصد وزن بدن خود شیر تولید می‌کند، برای انجام اینکار، مادیان باید به مقدار فراوان و کافی آب و غذا دریافت کند.
عادت شیر خوردن کره اسب را زیر نظر بگیرید. اگر در هر بار بیش از سی دقیقه شیر بخورد احتمالا به مقدار کافی شیر دریافت نمی‌کند. ممکن است غذای مکمل یا شیر جایگزین نیاز باشد. اوج شیردهی عموما در دو ماهگی و سه ماهگی کره اسب اتفاق می‌افتد. در این زمان یک مادیان تقریبا دو برابر مقدار غذایی که اوایل بارداری مصرف می‌کرد را نیاز دارد. علاوه بر انرژی بیشتر، رژیم غذایی مادیان باید پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی کافی داشته باشد، تا از تخلیه شدن اندوخته ی بدنی او جلوگیری شود. افزایش و کاهش در جیره غذایی باید تدریجی طی یک دوره‌ هفت تا ده روزه انجام شود.


تغییر رژیم غذایی کره اسب

از همان ابتدای ده تا چهارده روزگی، کره اسب ممکن است علاقه به غذا خوردن را نشان دهد. کره توسط کم کم جویدن و مزه کردن یاد میگیرد که غذای سفت هم بخورد. سیستم گوارشی او به سرعت با تغییر رژیم غذایی سازگار می‌شود. این موضوع امروزه تایید شده که مدفوع خواری (خوردن پهن) در کره اسب طبیعی است و ممکن است بخاطر تغییرات میکروفلورا در روده منجر به نوعی اسهال “Foal Heat Diarrhea” شود. در گذشته تصور می‌شد که این نوع اسهال، نتیجه ی تغییرات هورمونی در شیر مادر است اما مشاهده شده در کره های بدون مادر نیز که در معرض تغییرات هورمونی مادر نیستند رخ می‌دهد. در هشت تا ده هفتگی، باتوجه به نرخ رشد مطلوب که مالک برای کره اسب در نظر دارد، شیر مادر به تنهایی ممکن است برای برآورده کردن نیازهای غذایی او کافی نباشد. به منظور دستیابی به نرخ رشد سریع‌تر، غلات و علوفه با کیفیت باید به جیره غذایی کره اضافه شود. بسیار ضروریست که جیره غذایی به درستی در میزان ویتامین‌ها و مواد معدنی متعادل باشد. کمبود، افراط یا نامتعادل بودن کلسیم، فسفر، مس، زینک، سلنیم و ویتامین E دغدغه ی مهمی در رشد کره می‌باشد. مقدار غذا یا جیره های نامناسب می‌تواند منجر به مشکلات اسکلتی شود.

راهنمای تغذیه ی کره اسب

زمانی که نیازهای جیره ی غذایی کره از شیر به غذا و علوفه‌ تغییر می‌کند، نقش شما در تهیه‌ی غلات مغذی مهم است. در اینجا چند راهبرد برای کمک به شما در برآورده کردن نیازهای کره اسب معرفی می‌شوند:


۱- شرایط چرای طبیعی از مواد باکیفیت سبوس‌دار فراهم کنید (علف تر و خشک).
۲- هنگام از شیر گرفتن، یا اگر نرخ اضافه وزن سریعتر مد نظر است زودتر، با دانه‌های کنسانتره باکیفیت به مقدار متعادل مواد مکمل به جیره¬ی غذایی اضافه کنید.
۳- غذا دادن روزانه را با مقدار یک درصد از وزن بدن کره، (برای مثال: یک پوند غذا به ازای هر صد پوند وزن بدنی) یا به ازای هر ماه از سن کره یک پوند غذا، شروع کنید.
۴-نسبت غذا را اندازه‌گیری کنید و با نرخ رشد و وزن ایده‌آل تنظیم کنید. یک متر مخصوص اسب می‌تواند در به دست آوردن حدود وزن کره به شما کمک کند.
۵- کره‌ها معده ی کوچکی دارند، بنابراین غذای روزانه را به دو یا سه وعده تقسیم کنید.

۶- از اینکه غذا حاوی تناسب صحیحی از ویتامین‌ها، مواد معدنی، انرژی و پروتئین است مطمئن شوید.
۷- از قفسه‌های مخصوص تغذیه ی دام استفاده کنید یا کره را جدا از مادر غذا بدهید تا بتواند سهم مخصوص به خود را بخورد. سعی کنید از شرایط غذا دادن گروهی اجتناب کنید.
۸- در فاصله‌ی بین وعده‌ها، مقدار غذای خورده نشده را جمع کنید.
۹- بیش از حد غذا ندهید. کره‌های دارای اضافه وزن بیشتر مستعد ابتلا به بیماری تکوینی ارتوپدی هستند.
۱۰- به مقدار نامحدود آب تازه و تمیز فراهم کنید.
۱۱- فرصت برای ورزش فراوان فراهم کنید.


از شیر گرفتن

کره‌ها به طور معمول در چهار تا شش ماهگی از شیر گرفته می‌شوند. حدوداً اوایل سه ماهگی، ذخیره ی شیر مادیان تدریجی کاهش می‌یابد و یک روند طبیعی قطع شیر شروع می‌شود. به منظور آماده کردن کره برای قطع شیر به طور کامل، جیره ی غذایی آن باید طی یک دوره‌ی دو تا سه هفته‌ای زیاد شود تا مواد غذایی از دست رفته در ذخیره‌ی شیر رو به کاهش را جبران کند. غلات مادیان باید کاهش یابد و/یا تدریجی حذف شود تا تولید شیر را بیشتر محدود کند. یک کره ی تازه از شیر گرفته شده ی پونصد تا شیصد پوندی، زمانی که دیگر از شیر تغذیه نمی کند، حدوداً بین دو تا سه درصد از وزن بدنش، هر روز باید با غذا و علوفه تغذیه شود.

تغذیه برای رشد کره اسب | باشگاه سوارکاری ماهان

رشد پایدار

در کره‌های تازه از شیر گرفته شده و یک تا دو ساله، رشد استخوان، ماهیچه و هیکل با نرخ قابل ملاحظه‌ای ادامه دارد. از زمان قطع شیر تا دو سالگی، وزن اسب می‌تواند تقریبا دو برابر شود. یک جیره ی غذایی که حاوی چهارده تا شانزده درصد پروتئین است برای کره‌های تازه از شیر گرفته شده و یک تا دو ساله مفید است. آن ها همچنین به منابع انرژی با دسترسی راحت و سریع نیاز دارند تا نیازهای رشد و فعالیت خود را تامین کنند. درصد کنسانتره یا سبوسی که یک جیره می‌تواند داشته باشد به نرخ رشد مطلوب بستگی دارد. اگرچه جیره ی غذایی نباید هیچ گاه کمتر از سی درصد مواد سبوس دار داشته باشد (اندازه‌گیری بر حسب وزن). یک قانون خوب سرانگشتی این است که شصت تا هفتاد درصد از جیره ی غذایی را کنسانتره‌ها و سی تا چهل درصد را (اندازه‌گیری بر حسب وزن) مواد سبوس‌دار‌ تهیه کنید.
همچنین جیره ی غذایی باید فیبر فراوان و کافی را برای حفظ عملکرد درست ناحیه‌ی گوارشی تامین کند. برخی از بسته‌های "غذاهای کامل" جدید حاوی نسبت‌های متعادل از پیش تنظیم شده هستند. با بالغ شدن اسب، تدریجی افزایش وزن و تکامل کاهش می‌یابد. در طول مدتی که سرعت رشد کاهش می‌یابد، شما باید نسبت خوراک را حدوداً ۵/۱ تا ۲ درصد وزن بدن کره ی یک تا دو ساله تنظیم کنید. همچنین نسبت غلات به علوفه نیز باید تطبیق داده شود، بنابراین تا زمانی که اسب دو ساله شود، نصف خوراک روزانه‌اش (از نظر وزنی) از منابع غلات و نصف دیگر از کاه و علوفه تشکیل می‌شود. نوع نژاد، بلوغ، نرخ رشد مطلوب، شرایط و سطح فعالیت بر نیازهای دقیق غذایی اسب تاثیر خواهند گذاشت.


تغذیه مناسب برای رشد کره اسب | باشگاه سوارکاری ماهان

نگهداری و مدیریت کلی

با همراهی مشاور پزشکی اسب خود اقدام کنید تا یک برنامه‌ی کامل حفظ سلامت برای کره اسب، کره‌ی تازه از شیر گرفته شده و کره‌ی یک تا دو ساله ی خود ترتیب دهید. یک برنامه‌ی انگل زدایی، واکسیناسیون و معاینه‌ی منظم برای اطمینان از اینکه کره‌ی شما مراقبت‌های مورد نیاز را دریافت می‌کند ضروری است. به یاد داشته باشید، دستور واکسیناسیون و انگل‌زدایی ممکن است وابسته به فاکتورهای اقلیمی و احتمالات بیماری تغییر کند. با مشاور پزشکی اسب خود برای دستورالعمل‌های دقیق مشورت کنید.

• برای کره‌جوان،فعالیت روزانه‌ی آزاد فراهم کنید، مگر در مواردی که نگرانی پزشکی وجود دارد.
•هرچه زمانی که کره‌ها در باکس محدود می‌شوند کمتر باشد، بهتر است. از محدود کردن کره‌ها بیش از ده ساعت در روز خودداری کنید.
•از لنج دادن، مانژ گرد یا تمرین تردمیل خردمندانه و محتاطانه استفاده کنید. تمرینات اجباری بیش از حد می‌تواند به مفاصل و اندام‌های حرکتی آسیب وارد کند.
•هیچ‌گاه یک کره را تا نقطه‌ی خستگی تمرین ندهید. اگر مشاهده کردید که اندام‌های حرکتی کره می‌لرزند، سست شدند، یا اگر مادیان‌ نمی‌تواند همگام با اسب‌های جوان در یک گله سرعتش را حفظ کند، مادیان‌ و کره باید جدا شوند تا کره استراحت کند.

•دست و پای کره‌ی خود را غیار شده نگه دارید تا رشد استخوان‌بندی به صورت خوب و مطلوبی کامل شود.
•یک محیط امن و تمیز با پناه مناسب از آب و هوای بد فراهم کنید.
•محیط اطراف اسب را بررسی کنید و هر خطر احتمالی مانند تخته‌های شل شده، میخ‌ها، سیم فنس‌کشی یا ابزار آلات را حذف کنید.
مزیت فراهم کردن تغذیه‌ی عالی، نگهداری همه‌جانبه‌ و یک محیط امن، یک کره‌ی سالم خواهد بود که به اسبی خوب و سودمند تبدیل می‌شود. برای اطلاعات بیشتر، با دامپزشک اسب خود تماس بگیرید.


بهترین باشگاه سوارکاری در شیراز

مجموعه بزرگ سوارکاری وپرورش اسب ماهان شیراز پرتالی است جامع تا هر آنچه درباره ی اسب و سوارکاری میخواهید بدانید را در اختیارتان قرار دهد.این مجموعه با ارائه کلیه خدمات سوارکاری اعم از آموزش سوارکاری کودکان، اسب سواری در شیراز و ارائه لوکیشن زیبا برای عکاسی با اسب آماده ارائه خدمات به کاربران گرامی می باشد.شما میتوانید برای اطلاع از قیمت ها و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس حاصل فرمائید.