advertise

آشنایی با نژاد مختلف اسب ها در شیراز

تاریخچه نژاد اسب ها در شیراز| باشگاه سوارکاری ماهان

انواع نژاد اسب ها در شیراز

اگرچه نژادها می توانند بسیار متفاوت به نظر برسند ، اما همه آنها به یک گونه واحد تعلق دارندبه نام : ایکاس آبالاس در طول هزاران سال ، مردم نژادهای مختلفی را با جفت گیری اسب هایی که دارای ویژگی های خوب هستند ، ایجاد کردند. به همین دلیل است که ظاهر یک نژاد اغلب به کاربرد آن مربوط می شود. هنگامی که این صفات در طول نسل های زیادی منتقل می شوند ، نژاد جدیدی تولید می شود. بررسی نژاد اسب ها از جمله مواردی است که در خرید اسب در شیراز و همچنین آموزش سوارکاری بزرگسالان در شیراز اهمیت زیادی دارد.
به عنوان مثال ، حدود ۲۰۰ سال پیش ، پرورش دهندگان اسب انگلیسی با اسبهای سوار محلی ، عربهای سبک و سریع را جفت کردند. این باعث ایجاد نژاد تروبرد شد-یک نژاد لاغر ، چاق و فوق سریع که در مسابقات اسب سواری استفاده می شود. اسب ها دارای طیف گسترده ای از رنگ ها و الگوها هستند. برای برخی از نژادهای اسب ، فقط ترکیب رنگ یا رنگ خاصی مجاز است. در برخی دیگر ، اسبهای جداگانه تقریباً به هر رنگی هستند. رنگ کت اسب توسط ژن های آن تعیین می شود. دو رنگ اصلی کت وجود دارد: "قرمز" و "سیاه" که با ژن های اصلی مرتبط هستند. با این حال ، بسیاری از ژن های دیگر بر ظاهر نهایی اسب تأثیر می گذارند. اختلاط این ژنها منجر به رنگین کمان رنگها و الگوهایی می شود که امروزه در نژادهای اسب مشاهده می کنیم.

تاریخچه

به لحاظ تکاملی طبق یافته های فسیلی ، منشاء اسبهای امروزی از پستاندار کوچکی تحت عنوان ائوهیپوس که شباهت زیادی به روباه داشته و مربوط به حدود ششصد میلیون سال قبل ، یعنی دوران ائوسن از نظر زمین شناسی است و چنین بر می آید که از نظر تکاملی اسبهای امروزی درطی میلیونها سال از این پستاندار کوچک منشاء گرفته اند . بنابر کشفیات بعمل آمده نه تنها طویل شده و نیز کاهش تعداد تدریجی اندامهای حرکتی اسب استنباط می شود ، بلکه تغییراتی که بصورت طولانی شدن گردن و جمجمه همراه با تغییر عادات چرا کردن ( مانند خوردن میوه های آبدار که در بالای سطح زمین رشد می کنند ) به رژیم علف خواری ( خوردن علف های خشبی و سخت از سطح زمین ) ایجاد شده را می توان بر گرفت .
گرچه اولین فسیل یافت شده از ائوهیپوس به ثبت رسیده است ، ولی به جرات می توان گفت که این جانور کوچک اندام از یک دودمان اصلی پستاندار که دارای ۵ انگشت بوده تکامل یافته است . با آغاز دوره یخبندان در کره زمین و تغییرات جوی انواع مختلف پلیوهیپوس مهاجرتهای گسترده ای به قاره های قدیم ( آسیا ، اروپا و آفریقا ) آغاز کردند . بنابر دلایلی که هنوز روشن نیست قاره آمریکا بطور ناگهانی و پس از قطع ارتباط آن با قاره های قدیم ، از وجود پلیوهیپوس پاک گردید. انواع مختلف پلیوهیپوس در طی مهاجرتهای خود در بخشهای آفریقا و اروپا و آسیا پراکنده شدند و منشاء انواع مختلف گور خر ، خر و چهار تیپ از اجداد اولیه اسبهای امروزی گردیدند . بنابر این اسبهای امروزی دارای چهار جد اولیه هستند و از نظر تاریخی فلات ایران منطبق بر محدوده جغرافیائی پراکندگی دو نوع از انواع چهار گانه این اجداد محسوب می شود . اسبهای نژاد ترکمن و کاسپین موجود در این سرزمین پس از گذشت قریب به یک میلیون سال از پیدایش آن دو نوع اجداد اولیه اسب ، هنوز بعنوان شبیه ترین اسبهای موجود در جهان به اجداد فوق محسوب می شود و مورد توجه خاص جهانیان و پژوهشگران قرار گرفته است . همچنین ؛ برای مشاوره خرید و فروش اسب در شیراز می توانید با مجموعه بزرگ سوارکاری و پرورش اسب ماهان شیراز تماس بگیرید.


اسب ترکمن در شیراز

 اسب ترکمن از نژاد ترکمن خالص است که یکی از نژاد های اسب ایرانی است. این نژاد یکی از پر اهمیت ترین نژاد ها در ایران هستند. اسب ترکمن در شیراز بدن کشیده و لاغر داشته و رنگ آن ها خاکستری است. این اسب ها بر خلاف نژاد های دیگر شکم تختی دارند، قد بین ۱۴۸ تا ۱۵۵ سانتی متری این نژاد، به همراه مفاصل قوی، عرص مناسب و سم های محکم، گونه های مناسبی برای ورزش های سنگین به شمار می آیند. اسب های ترکمن نه تنها برای ایرانیان، بلکه در جهان نیز بسیار ارزشمند هستند و بهترین اسب ها برای سوارکاری در باشگاه سوارکاری ماهان شیراز محسوب می شوند.

اسب اصیل ایرانی در شیراز | باشگاه سوارکاری ماهان