advertise

دندان های اسب

درباره دندان اسب ها بیشتر بدانید

 بسیاری از مردم فکر می کنند که می توان سن اسب را از روی دندان تشخیص داد. این کاملا درست نیست دندان های اسب مانند حلقه های درختی نیست که رشد هر سال را نشان دهد. تشخیص سن اسب از روی دندان صد در صد دقیق نیست، اما اگر تاریخ تولد واقعی اسب را ندانید، محدوده تقریبی را در اختیار شما قرار می دهد.
هر چه اسب جوان تر باشد، دندان ها به سن واقعی آن نزدیک تر می شوند. با افزایش سن اسب ها، عوامل زیادی می توانند بر وضعیت دندان ها تأثیر بگذارند و تخمین سن را دشوارتر کنند. مواردی مانند نگهداری اولیه، رژیم غذایی، شرایط چرا، رذایل و ژنتیک همگی در چگونگی پیری دندان های اسب نقش دارند. 
مجموعه سوارکاری ماهان که بهترین باشگاه سوارکاری در شیراز می باشد و ما در این مقاله به مبحث دندان های اسب پرداخته ایم، پس برای اینکه درباره دندان اسب ها بیشتر بدانید با ما همراه شوید. این مجموعه همچنین به عرضه انواع خدمات در زمینه سوارکاری اعم از آموزش سوارکاری به کودکان در شیراز، آموزش سوارکاری به بزرگسالان در شیراز و ... میپردازد. سایر خدمات ارائه شده در باشگاه سوارکاری ماهان شیراز را می توانید در لینک زیر مشاهده فرمایید.

دندان های اسب | باشگاه سوارکاری ماهان

دندان های اسب بچه

کره اسب ها اولین شیر یا دندان های شیری خود را بلافاصله پس از تولد می گیرند. دندان های شیری نهایی تا زمانی که کره اسب ها حدودا نه ماهه شود رشد می کند. اولین دندان های دائمی زمانی شروع به رشد می کنند که اسب بین دو تا سه سالگی است.
برای صاحب اسب یافتن دندان ریخته شده در دانخوری یا روی زمین غیرعادی نیست. دندان های شیری به تدریج ریخته می شوند و تمام دندان های دائمی در حدود پنج سالگی رشد می کنند. رنگ دندان های شیری کم رنگ تر و کوتاه تر از دندان های دائمی است.


دندان های اسب بالغ

دندان‌های دائمی جدید کاملاً بر روی سطوح خود مقعر هستند و این "کاپ" به همراه زاویه، شکل و شیار روی سطح عمودی بیرونی که به تدریج رشد می‌کند، به نام شیار گالواین، نشان‌دهنده سن اسب است. از آنجایی که اسب با چرا کردن دندان های خود را می ساید، سطوح مقعر صاف تر ساییده می شوند.
زمانی که اسب حدود ۱۱ سال سن داشته باشد، دندان های خود را صاف کرده است. این که چقدر سریع اتفاق می افتد بستگی به نوع چرای موجود دارد. اسب‌هایی که علف‌ها را روی زمین‌های شنی می‌چرند، دندان‌هایشان صاف‌تر از اسب‌هایی است که فقط با یونجه رشد کرده روی خاک‌های رسی تغذیه می‌شوند. در حدود ۱۰ سالگی، شیاری در خط لثه ظاهر می شود.
این شیار به رشد خود ادامه می دهد تا به تمام طول دندان برسد. در حدود ۱۵ سالگی، شیار تا نیمه دندان به پایین می رسد. زمانی که اسب در اواسط دهه ۲۰ زندگی خود است، شیار گالواین شروع به ناپدید شدن از خط لثه می کند، و اگر اسب به اندازه کافی عمر کند، به طور طبیعی دندان از بین می رود.

دندان های اسب بالغ | باشگاه سوارکاری ماهان

دندان های اسب ارشد | باشگاه سوارکاری ماهان

دندان های اسب ارشد

با افزایش سن اسب، زاویه دندان ها افزایش می یابد. دندان‌های شیری مانند دندان‌های دائمی تازه بیرون آمده کوتاه و صاف هستند، اما با افزایش سن اسب، دندان‌ها زاویه‌دارتر می‌شوند. با افزایش زاویه، طول آن از خط لثه تا سطح جویدن افزایش می یابد. همچنین با افزایش سن اسب، شکل دندان ها از بیضی به زاویه ای تر تغییر می کند.
احتمالاً رنگ دندان ها کاملاً زرد و لکه دار خواهد بود. در برخی مواقع پس از پایان ۲۰ سالگی، اسب ممکن است شروع به از دست دادن دندان کند. دندان های اسب برای تمام عمر رشد نمی کنند، اما طول عمر خود را دارند. یک اسب اهلی ممکن است از عمر دندان هایش بیشتر بگذرد.
از آنجایی که اسب دندان های بیشتری را از دست می دهد، ممکن است سلامت آن آسیب ببیند. ممکن است کمتر بتواند یونجه و علف های سفت تر را بجود و نیاز به رژیم غذایی مناسب برای اسب های مسن داشته باشد.


دندان های اضافی اسب

برخی از اسب‌ها ممکن است دندان‌های گرگ و دندان‌های نیش رشد کنند. اینها دندانهای اضافی هستند که در نوار بدون دندان دهان اسب بین دندانهای جلو و عقب رشد می کنند.
گاهی اوقات ممکن است این دندان ها در صورت تداخل با دندان یا ایجاد ناراحتی برای اسب، مجبور به برداشتن شوند. این دندان ها معمولاً در زمانی که اسب پنج ساله می شود در می آیند. برخی از اسب ها اصلاً آنها را ندارند یا برای برخی ممکن است مشکلی نداشته باشند.

دندان های اضافی اسب | باشگاه سوارکاری ماهان

مراقبت از دندان اسب

 از آنجایی که دندان‌های اسب در بیشتر طول عمر خود رشد می‌کنند و ممکن است به طور یکنواخت سایش نکنند، اسب شما باید سالی یک بار توسط دامپزشک یا دندانپزشک اسب بررسی شود. مجموعه سوارکاری ماهان در شیراز حضور دارد که بهترین خدمات را در رابطه با آموزش سوارکاری، تربیت اسب در شیراز و همچنین مشاوره در امر خرید و فروش اسب در شیراز را در اختیار شما عزیزان قرار دهد.
مزایا و فواید سوارکاری را نیز می توانید در وبسایت باشگاه مطالعه فرمایید. شما می توانید برای دریافت واطلاع از قیمت ها با کارشناسان ما دراین مجموعه تماس حاصل فرمایید و از مشاوره های رایگان این مجموعه بهره مند شوید.